Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İBB arasında çalıntı eser krizi!

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) arasında 'çalıntı eser' krizi yaşanıyor.

  • Reklam
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İBB arasında çalıntı eser krizi!
21 Eylül 2021 - 22:40
Reklam
İBB ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında yaşanan çalıntı eser krizine ilişkin gelişmeleri katıldığı canlı yayında aktaran CNN TÜRK İstihbarat Şefi Nihat Uludağ, tarihi kitabenin kayıp olarak arandığını, Hollanda'da bir müzayedede kitabenin satışa çıkarmasının ardından İBB'nin bu eseri satın aldığını belirtti.

Uludağ asıl sorunun bu kitabenin kayıp bir kitabe olduğunu belirtirken Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun yaşanan olaya twitter hesabından tepki göstererek ''Ülkemizde kültür varlıkları, devlet malı niteliğindedir. Yasa dışı yollarla yurtdışına çıkarılan eserlerin uluslararası piyasadan satın alınması, ülkemizin hak ve iddialarına büyük zarar vermektedir.'' ifadelerini kullandı.


Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından konuyala ilgili olarak yapılan açıklamada ise ''Bize ait olan kayıp bir tarihi eserin yurtdışından müzayede de satın alınması bizim devlet yapımıza zarar verir'' ifadelerine yer verilirken bu tip yüzlerce paha biçilemez eserin olduğunu ve bunlar için hukuki yollara başvurulduğunu aktaran CNN TÜRK İstihbarat Şefi Nihat Uludağ Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İBB arasında bir kriz yaşandığını sosyal medyadan yapılan paylaşımlardan anlaşıldığını söyledi.


Programa konuk olarak katılan Avukat Serkan Toper Kültür varlıklarının devletin mülkiyetinde oduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: ''İBB'ni yaptığı hareket ilk başta kulağa hoş geliyor ancak bu hareket hukuki temelden yoksun. Bizim anayasamız idare bütündür diyor. Bu olay anayasamıza aykırıdır. Bunu dönüp Kültür Bakanlığımıza sormanız gerekiyordu Sormadan çalıntı bir ürünü satın aldığımızda hukuka aykırı bir durum oluşuyor. Bu alım satımı yasak bir kültür varlığıdır. Türkiye gereken süreçleri zaten başlatmış. Türkiye kaynak ülke benim sen bunu ticari bir sürece sokamazsın.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum