Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Kültür ve Turizm Bakanlığı seçti! İşte Türkiye'nin uluslararası 8 sağlık turizm merkezi

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye'nin uluslararası alanda hizmet veren sağlık turizmi merkezleri belirlendi.

Reklam
Kültür ve Turizm Bakanlığı seçti! İşte Türkiye'nin uluslararası 8 sağlık turizm merkezi
04 Mayıs 2021 - 13:31
Sağlık turizmi merkezleri Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Turizm, Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın (TGA) uluslararası tanıtım çalışmalarını yürüttüğü Go Turkey web sayfasında yayınlandı.

GoTurkey web sitesinden yayınlanan Türkiye'nin uluslararası sağlık turizmi merkezleri şu şekilde:

Ankara
Siyasetin başkenti olarak bilinen ve çok sayıda turisti ağırlayan Başkent Ankara, güçlü altyapısı, zengin mineralleri, 55 devlet hastanesi ve 33 özel hastanesi ile dikkat çekici bir potansiyele sahip. Kaplıcalar yerli ve yabancı turistlere tüm yıl boyunca sağlık turizmi imkanı sağlıyor.

Antalya
Kış turizmi, spor turizmi, kongre ve fuar turizminin yanı sıra sağlık turizminde de önemli bir konuma sahip olan Antalya, son yıllarda yatak ve hizmet anlamında yüksek kapasiteli tesisleri, iyi eğitimli doktorları ve yabancı dil konuşan sağlık personeli, diğer ülkelere göre kaliteli ama düşük maliyetli hizmeti ile ön plana çıkıyor.

İstanbul
Sağlık turizmi için, termal ve spa wellness, yaşlılar ve engelliler için turizm de dahil olmak üzere sayısız tesis ve altyapıya sahip İstanbul'da 141'i özel, 17'si üniversite, 62'si devlet hastanesi olmak üzere 220 hastane bulunuyor. 4 modern şehir hastanesinin de hizmet verdiği İstanbul'da tüm özel ve kamu hastaneleri, sağlık turizmi konusunda bilgili yabancı dil bilen personel istihdam etmektedir. Bir Türk markası olan Türk Hava Yolları'nın dünyada pek çok destinasyondan İstanbul'a direkt uçuşları var ve bu da turistlere avantaj sağlıyor.

Bursa
Sağlık turizmi ve diğer turizm türlerinde önemli rol oynayan şehirlerimiz arasında çok sayıda kaliteli şifalı su kaynağına sahip Bursa ilk sıralarda yer alıyor. 15'i devlet hastanesi olmak üzere toplam 87 hastanesi ile sağlık turizminde öncü iller arasında bulunuyor. Bursa, kaplıcaları, doğal ve tarihi güzellikleri, turistlerin tercih ettiği şifalı suları ile tüm yıl boyunca turistik bir şehir niteliğini taşıyor.

Adana
Uzun yıllara dayanan değerleri ve tıp açısından mevcut altyapısı ile Adana sağlık turizmi destinasyonu olmak için pek çok avantaja ve güçlü bir potansiyele sahip.

Mersin
Çok sayıda tarihi, dini, antik ve kültürel varlıkla dikkat çeken medeniyetlerin buluşma noktası olan Türkiye'nin güney sahilinde mütevazı, uygun fiyatlı ve güzel bir tatil destinasyonu konumunda olan Mersin hem plajları hem de kaliteli hasta yatakları ile sağlık turizmi için büyük bir potansiyele sahip. İlde bulunan şehir hastanesi ve özel hastaneler sağlık turizmi için dikkat çekici çalışmalar yapıyor.

Kayseri
Ulaşım açısından Türkiye'nin merkezinde yer alan Kayseri, tarihi ve doğal güzelliklerle dolu tarih boyunca çok sayıda medeniyetin anavatanı olmuştur. Kent, tıp açısından dikkat çekici bir altyapıya sahiptir. Tarihte ilk tıp fakültesi olarak bilinen 1206 yılında inşa edilen Gevher Nesibe Şifahiyesi ve Medresesi Kayseri'dedir. Geçmişten gelen tıbbi genlerini koruyan Kayseri, 800 yıl öncesi gibi önemli bir tıp merkezidir. Bugün Kayseri, ülkemizin en donanımlı hastanelerinden biri olan 1607 yatak kapasiteli şehir hastanesi ve 3748 yatak kapasiteli Sağlık Turizmi belgeli sağlık merkezlerine sahiptir.

Edirne
Coğrafi konumu nedeniyle sağlık turizmi açısından önemli bir konumda olan Edirne'nin Avrupa ile karayolu ve demiryolu bağlantısı sağlayan 5 sınır kapısı vardır.


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum