Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Sağlık turizminde 2021 beklentisi!

Türkiye Sağlık Turizm Derneği (TÜSATDER) Başkanı Servet Terziler, 2019 yılında 3 milyar dolar büyüklüğe ulaşan sağlık turizminin 2020 yılını yüzde 20 kayıpla kapattığını belirtti.

Reklam
Sağlık turizminde 2021 beklentisi!
03 Ocak 2021 - 06:07
Reklam
TÜSATDER Başkanı Servet Terziler sağlık turizminde küresel marka olma yolunda emin adımlarla yürüyen Türkiye'nin, ekonomik ve sosyal hayatın durma noktasına geldiği 2020'yi en az hasarla atlattığını kaydetti.

Aşı çalışmalarının sonuçlarının hem dünyanın hem de sağlık turizminin geleceğini belirleyeceğini aktaran ve 2020 yılının sağlık turizmi üzerindki etkilerini değerlendiren TÜSATDER Başkanı Servet Terziler konuyla ilgili yazılı açıklamada bulundu.


Sağlık turizminin koronavirüs salgınından dolayı uğradığı kayba rağmen yılı az hasarla kapattığını ve 2019 yılında 3 milyar dolar büyüklüğe ulaştığına vurgu yapan TÜSATDER Başkanı Terziler sektörün 2020'yi yüzde 20 kayıpla kapattığını belirterek şunları kaydetti:


''Sadece saç ekiminde 2020 ciroları 1,3 milyar doları buldu. Temmuz, ağustos ve eylül aylarında yurt dışından gelen hasta sayısında ciddi ivmelenme gördük. En fazla artış, Ekim ayında yaşandı. Yılın son ayında dahi insanların, tedirginlik olmasına rağmen tedavi için Türkiye'yi tercih ettiğini gördük. Aşı çalışmalarının başarıya ulaşmasının ardından 2021'in ikinci yarısı itibarıyla sağlık turizmi cirosal anlamda 2019 rakamlarını geçebilir.''


Türkiye'nin sağlık turizmi konusunda Avrupa'nın ve bölgenin rakipsiz ülkesi konumunda olduğunu ve eski normale dönüşle birlikte bu durumun avantajının hemen her sektörde hissedileceğini kaydeden Terziler şöyle devam etti:


''Yeter ki aşılama programları başarıyla ulaşsın. 2020 dünyada insanların adeta evlerine kapandığı bir yıl oldu ve insanlar doğal olarak bunaldı. Estetik tedaviler insanları eskisinden de mutlu kılıyor. 2020'nin son çeyreğinde gelen hasta sayısı bu durumu ispatlar nitelikte. Yurt içi tedavilerde de aynı durum söz konusu. Geçen yıl en fazla hasta Avrupa'dan geldi. Hollanda, İtalya, İspanya, Fransa ve Belçika ilk sıralarda yer alıyor. Kuzeyden İsveç, Danimarka ve Norveç de estetik tedavilerde Türkiye'yi tercih eden ülkeler arasında yer aldı.''

Türkiye'nin sağlık turizmindeki yeni hedefinin Asya bölgesi olduğuna işaret eden Terziler 2021 yılında özellikle Asya bölgesinde Hindistan, Çin, Endonezya, Malezya, Japonya gibi ülkelerde yeni pazar arayışlarının başladığını belirtti.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum