Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Kuyucak Gölü Kuş Cenneti tamamen kurudu!

Yaklaşık 245 hektarlık göl ve 416 hektarlık Ramsar alanına sahip 213 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan kuş cenneti Kuyucuk Gölü tamamen kurudu.

  • Reklam
Kuyucak Gölü Kuş Cenneti tamamen kurudu!
10 Ağustos 2019 - 13:12
Reklam

Yaklaşık 245 hektarlık göl ve 416 hektarlık Ramsar alanına sahip, Afrika-Avrasya göç yolu üzerinde bulunması dolayısıyla  213 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan kuş cenneti Kuyucak Gölü tamamen kurudu. 

 

245 hektarlık göl ve 416 hektarlık Ramsar alanına sahip, deniz seviyesinden 1627 metre yükseklikte bulunnan kuş cenneti Kuyucak Gölü, şu sıralar tamamen kuruyup çatlamış topraklar ile dikkati çekiyor. Kuyucak Gölü kurumadan önce angut, sakarmeke, yeşilbaş ördek, kara boyunlu batağan, sığırcık ve boz kaz gibi 213 farklı kuş türünü barındırıyordu.

Son 2 yılda da Kuyucuk Gölü'nün kuraklığa maruz kaldığını ancak bu yıl da tamamen kuruduğunu ifade eden Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Doğu Anadolu Bölge Sorumlusu Adem Ertaş, "Kuyucak Gölü'nde geçen sene az da olsa su vardı ve göldeki kuşların beslendiği bazı mikroorganizmanlar da yaşıyordu. Bu mikroorganizmanlar az su olan yerde çatlak yerlerde yaşamaya çalışıyordu ama bu yıl maalesef göl tamamen kurudu. Kuyucuk Gölü'nün yüzde 100'lük alanı kurudu ve insanlar gölün üzerinde yürüyebiliyor. Kuyucuk gölüne havadan bakıldığında maalesef Mars'a benzer bir görüntü oluşmuş." dedi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun birinci, Türkiye'nin ise 13'üncü Ramsar Alanı olup Ramsar Sözleşmesi kapsamında koruma altına alınan Kuyucak Gölü, ülkede göç eden birçok kuş türüne ev sahipliği yapan en önemli göller arasında yer alıyor.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum