• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Lavantalar açtı, ziyaretçiler akın etti

Bölgeyi 300 bin kişinin ziyaret etmesi beklenirken, Ramazan Bayramı tatilinden bu yana 50 bin ziyaretçi ağırlandı.

  • Reklam
Lavantalar açtı, ziyaretçiler akın etti
18 Haziran 2019 - 16:12
Reklam

Kuruma tehdidiyle karşı karşıya kalan Burdur Gölü'nün kurtarılması amacıyla başlatılan Lavanta Deresi Projesi kapsamında Burdur merkeze bağlı Karakent köyünde Lisinia Doğa Proje Alanı'nda dikilen lavanta çiçekleri açtı. Göl kıyısındaki lavantaların mor rengiyle gölün eşsiz mavisi buluşunca ortaya doyumsuz bir manzara çıkarken, yurt içi ve dışından çok sayıda tatilci de bu eşsiz güzelliği görmek için bölgeye akın etmeye başladı. Bölgeye gelen ziyaretçiler lavanta çiçekleri arasında hatıra fotoğrafı çektirirken, Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi'nde tedavi gören yaban hayvanlarını da görme fırsatı buldu.

 

Ramazan Bayramı tatili süresince binlerce kişinin proje alanını gezdiğini, ziyaretlerin hafta sonunda da devam ettiğini belirten Lisinia Doğa Proje sorumlusu Öztürk Sarıca, Ramazan Bayramı tatilinden bu yana yoğun ziyaretçi trafiği yaşandığını söyledi. Sarıca, "Erken açan lavanta türü olan Lavandula angustifolia'nın açmasıyla Lisinia ciddi anlamda ziyaret ediliyor. Özellikle bayram tatilinde gül bahçelerini de görmek isteyen çok sayıda ziyaretçimiz oldu. O günden bu yana yaklaşık 50 bin ziyaretçi aldık. Bizim hedefimiz bu yıl için 300 bin ziyaretçiydi. Akçaköy'deki Lavanta Deresi'nde lavantalar açmamış olmasına rağmen bu kadar kısa sürede 50 binli rakamlara ulaştığımıza bakılırsa hedefimizi geçeceğimizi tahmin ediyoruz. Bunun Burdur'un tanıtımına, turizmine, özellikle ekoturizmine çok büyük katkı sağlayacağına inanıyorum" dedi.

Lavantanın hasadı ve sonrasında elde edilen ürünlerden de bahseden Öztürk Sarıca, "Lavanta hasadıyla lavantanın kuru demetleri yapılıp, arkasından yağı çıkartılıyor. Lavanta kolonyası ve lavanta kremleri ve lavantanın yenilebilir ürünleriyle ülkemiz için katma değer yaratmaya çalışıyoruz. Özellikle Lavandula angustifolia türünün yağını da önemli miktarda çıkaracağız. Bu uluslararası piyasada çok ciddi değere sahip bir tür" diye konuştu.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum