Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Liberland Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı INTHA TV'ye konuk oluyor

Uluslararası Otelciler Derneği'nin (INTHA) Youtube kanalı INTHA TV'de her hafta canlı yayınlanan INTHA Talks programının bu haftaki konuğu Liberland Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Vit Jedlicka olacak.

Reklam
Liberland Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı INTHA TV'ye konuk oluyor
29 Temmuz 2020 - 15:03

Uluslararası Otelciler Derneği'nin (INTHA) Youtube kanalı INTHA TV'de her hafta canlı yayınlanan INTHA Talks programının bu haftaki konuğu Liberland Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Vit Jedlicka olacak.

30 Temmuz Perşembe günü 21:30 da derneğin INTHA TV – Youtube Kanalı üzerinden canlı yayınlanacak ve kolayca erişilebilecek olan INTHA Talks programı serisinin yeni konuğu Liberland Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Vit Jedlicka.

Moderatörlüğünü Ünay Türköz'ün yaptığı programda normalleşme sürecinde gelişen hızla teknolojinin turizm sektöründeki evrimi ve bundan sonraki süreçte Avrupa ülkeleri ile Türkiye arasındaki turizm hareketliliğinin nasıl olacağı gibi konular konuşulacak.

Liberland Hakkında

Liberland ya da tam adı ile Özgür Liberland Cumhuriyeti, Avrupa kıtasının orta kesiminde Hırvatistan’ın Zmajevac ve Sırbistan’ın Vojvodina bölgesine bağlı Bački Monoštor kasabaları arasında, Tuna Nehri’nin Hırvatistan bölümünde kalan batı (sağ) yakasında ilan edilmiş, Birleşmiş Milletler üyesi ülkeler tarafından tanınmayan Montevideo Konvansiyonu kriterlerine göre egemen devlet.

Özgür Liberland Cumhuriyeti, Montevideo Konvansiyonu’a göre egemen devlet olmanın 4 kriterini de yerine getirmektedir. Bunlar kalıcı nüfus, sınırları belirlenmiş vatan, hükûmet ve diğer ülkelerle ilişkiye girebilme kapasitesidir. Liberland bu kriterlerin tamamını taşımaktadır.

Kurucu başkanı liberteryen politikacı ve aktivist Vít Jedlička Çek Cumhuriyeti vatandaşı olup, Çek Cumhuriyeti’nde meclis dışında kalan Özgürler Partisinin mensubu konumundadır.Bağımsızlığın ilan edildiği bölge için, Hırvatistan ve Sırbistan arasında 1947’ye dayanan sınır anlaşmazlığı sebebi ile Yugoslavya’nın dağılışından beri yaklaşık 25 yıldır herhangi bir ülke tarafından sahiplenilmemiştir ve bölge terra nullius (Latince sahipsiz toprak) durumundadır. Sınırı Sırbistan, Hırvatistan ya da başka herhangi bir ülke ile çelişmeyecek şekilde belirlenmiştir. Sırbistan tarafı yaptığı yazılı açıklama ile “…yeni devlet Sırbistan Cumhuriyeti toprakları üzerinde kurulmamıştır.” demiştir.

Montevideo Konvansiyonu’na, Keşif Hakkı’na ve Ulusların Kendi Kaderini Tayin Hakkı’na dayanarak bağımsızlık ilanı neticesinde yaklaşık 7 km² alan üzerinde Liberland kurulmuş, Hazırlık Komitesi tarafından da kendi bayrağı ve arması kabul edilmiştir. Liberland; Monako ve Vatikan’dan sonra en küçük üçüncü Birleşmiş Milletler üyesi bir devlet olmayı hedeflemektedir.

Liberteryen temeller üzerine kurulan Liberland'da vatandaşların kişisel ve ekonomik özgürlükleri öncelenmektedir. Yönetim şekli doğrudan demokrasi temelleri ile anayasal cumhuriyettir.


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum