Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Maske zorunluluğu kalkıyor mu? Açıklama geldi

Vaka ve ölüm sayıları pik yaparken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan sonra Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan da maskelerin kullanılmamasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Maske zorunluluğu kalkıyor mu? Açıklama geldi
Editör: Haber Merkezi
19 Şubat 2022 - 12:25
Reklam
Bazı ülkelerde koronavirüs sürecinde toplumu rahatlatacak bazı uygulamaların hayata geçirildiğini belirten Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan bu ülkelerin aşılamada yüzde 80 düzeylerine gelmiş olan ülkeler olduğunu bilmek gerektiğine dikkat çekti.

Gelinen aşamada, aşılamanın yüksek düzeylere doğru yol alması, coronavirüs ile mücadelede insanların mücadeleyi öğrenmiş olması göz önüne alındığında, kapalı ortamda dikkatli olunması koşulu ile maskenin çıkartılması yolundaki yaklaşımların dünyada da mevcut olduğunu kaydeden Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan açık alanlarda özellikle aşılı bireyler için maske takılmayabileceği şeklindeki görüşlerin söz konusu olduğunu söyledi.


Maskenin nerede takılması gerektiğini bilmek gerektiğini dile getiren Prof. Dr. İlhan şunları söyledi:


''Sürecin şöyle bir yöne doğru gidebileceğini düşünüyorum, bu benim kişisel görüşüm; çok kalabalık ortamlarda örneğin toplu taşımada, otobüs, uçak seyahatinde, sinemada, tiyatro gibi yerlerde insanlar maske takarak hem kendilerini hem de çevrelerini koruyabilirler, halen salgın devam ettiği için bunu söylemek gerekiyor. Bunun yanında diyelim ki daha az kalabalık olan bir yere gidildi buralarda insanlar maskesiz dolaşabilecek gibi gözüküyor. Bunların kararını vermek için rakamları, gidişatı görüp ona göre değerlendirme yapmak elbette daha doğru olacaktır.''


Tam doz aşılamanın artması ile maskesiz girişin yasak olduğu yerlerde esneklik olup olamayacağına ilişkin ise Prof. Dr. İlhan şunları kaydetti:

''Şunu söylemek mümkün. 3 şeyi bir arada değerlendirmek gerekir biri aşılamanın ne yüzdede olacağı, halihazırda bulaştırıcılığı, öldürücülüğü yüksek bir virüs olup olmayacağı, bir de maskenin ne kadar takıldığı ile birlikte değerlendirmek gerekir. Koşullara göre değişmek koşulu ile sürecin biraz daha yaz aynın gelmesi ile birlikte de daha çok rahatlayabileceğini düşünüyorum. Yazın kapalı yerler daha çok havalandırılıyor, kapalı yerlerde fazla kalınmıyor, bunun da sürece katkı yapacağını, zaten açık alanlarda giderek maske takmama eyleminin söz konusu olacağını söylemek mümkün.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum