Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Müslüman dostu turizm konseptinde helal akreditasyon dönemi başlıyor!

Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) Başkanı Zafer Soylu, kozmetik ve turizm alanlarında da helal akreditasyon hizmeti vermeye başlayacaklarını söyledi.

  • Reklam
Müslüman dostu turizm konseptinde helal akreditasyon dönemi başlıyor!
26 Mayıs 2022 - 02:45
Reklam
Sistemin kuruluş süreci ve altyapısının tamamlandığını, kurumun Ekim 2019'dan itibaren tüm dünyadan akreditasyon taleplerini kabul etmeye başladığını söyleyen ve kurum olarak 2022 yılında yeni alanlara girme kararı aldıklarına işaret eden HAK Başkanı Soylu Türkiye'nin turizmde çok büyük potansiyeli olduğunu turizm alanında SMIIC standartlarına göre helal belgelendirme faaliyetleri başladıktan sonra Müslüman Dostu Turizm konseptinde faaliyette bulunan işletmelerin helal belgelerini belgelendirme kuruluşlarından alacaklarını ve helal akreditasyonun turizm alanına yaygınlaştırılacağını söyledi.

SMIIC'ın helal turizm alanındaki standardının çok detaylı kurallar içerdiğinin altını çizen Hak Başkanı Soylu şöyle devam etti:


''Farklı ihtiyaçlara farklı çözümler getiren çok kapsamlı bir standart. Turizm standardında farklı sınıflandırmalar, A sınıfı, B sınıfı, C sınıfı işletmeler var. Bu kategorilere göre farklı sınıflarda helal belgeleri düzenlenebiliyor. Dolayısıyla A sınıfı işletmeler en üst düzeyden helal belgesi verilen işletmeler. B ise daha az sayıda kriteri sağlayan ancak temel esaslara uygun hareket eden işletmelere yönelik. Helal turizm ya da Müslüman dostu turizm konseptinde faaliyette bulunan işletmeler de aynı şekilde bu standartlara göre faaliyette bulunmalarına göre belgelendirilecek belgelendirildikten sonra akreditasyon kapsamına alınacaklar.''


Bugüne kadar toplam 67 akreditasyon başvurusu geldiğini anlatan Soylu, uluslararası kurallara uygun olduğu belirlenen 19 akreditasyon kararı aldıklarını aktardı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum