• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Otelcilerden fahiş kira artışlarını durdurmaya yönelik öneri!

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası iki ülkeden de ciddi göç alan Antalya'da, ev fiyatları ile kiralardaki fahiş artışları durdurmaya yönelik otelcilerden öneri geldi.

  • Reklam
Otelcilerden fahiş kira artışlarını durdurmaya yönelik öneri!
17 Ocak 2023 - 03:16
Reklam
Reklam
Rus ve Ukraynalı misafirlerin kentte uzun süre kalma eğilimi olduğunu, şehir hayatı içinde bulunmak istediklerini, bunun da hem ev fiyatlarını hem kiraları Türkiye ortalamasının çok üzerinde artırdığını belirten Antalya Turistik Otelciler ve Pansiyoncular Derneği (ANTOP) Başkanı Alp Özel fiyat artışlarını durdurmak için toplam 10 mahallede yabancılara konut satışı ve ikamet izninin kapatıldığını hatırlatarak gelen misafirlerin uzun süre konaklama, banka hesabı açma, eğitim, kamu kurum ve kuruluşlarındaki işlemler için Göç İdaresi'nden ikamet izin belgesi almak zorunda olduğunu, söz konusu belgeyi almak için olmazsa olmaz belgelerin başında ise kira kontratının yer aldığını söyledi.

Uzun süreli konaklama taleplerinde en çok karşılaşılan sorunun Oturum iznine uygun mu? olduğunu belirten ANTOP Başkanı Özel şöyle devam etti:


''Bu yüzden uzun süreli Antalya'da yaşamak isteyen misafirler, gelir gelmez ev kiralama zorunluluğu ile karşılaşıyor. Bu acele kiralamalarda fiyat araştırmasını pek önemsemiyorlar. Taleple birlikte kiralık evlerin fiyatı da aşırı arttı. Bu artışı durdurmanın veya kontrol altına almanın en iyi yolu özellikle kış aylarında boş duran küçük ve orta ölçekli oteller. Küçük ve orta ölçekli otellerde kalacak misafirlere verilecek fatura ve konaklama belgesi, Göç İdaresi'nde geçerli kira kontratı olarak kabul edilebilir. Böylelikle bir ev bulma zorunluluğu kalkacak ve kiralardaki orantısız artış durdurulabilecektir. Kışın boş kalan şehir ve apart oteller, küçük ve orta ölçekli işletmeler doluluklarını artırabilir, şehir ekonomisine büyük katkı yapabilir.''


ANTOP Başkanı Alp nüfusunun büyük bölümü hizmet sektöründe çalışan kentteki dar gelirli vatandaşların da derin bir kriz yaratan orantısız kira artışı ve ev sahiplerinin tahliye taleplerinden kurtulmasının mümkün olabileceğini söyledi.  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum