• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Arabayla girmek yasak, otel yapmak serbest!

Türkiye’nin en büyük ada sulak alanı Gökçeada Lagünü’nde yapımı devam eden otelin kaba inşaatı bitmek üzere.

  • Reklam
Arabayla girmek yasak, otel yapmak serbest!
27 Kasım 2022 - 05:04
Reklam
Reklam
2018 yılında ulusal öneme haiz sulak alan olarak tescil edilen, 181 kuş ve 184 bitki türüne barınak olan, flamingoların göç yollarında durak noktası ve nesli tehlike altındaki ada martılarının da üreme noktası konumunda bulunan Türkiye’nin en büyük ada sulak alanı olan Gökçeada Lagünü aynı zamanda ikinci derece sit korumasına sahipken Çanakkale Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu'nun sit alanı içindeki otele önce izin vermediği, bu kararını bir ay sonra değiştirerek otel inşaatına uygundur kararı verdiği ortaya çıkmıştı.

Çekilen drone fotoğraflarında lagünün mevsim gereği büyük oranda kuruduğu görülürken otel inşaatı lagünü besleyen su havasının tam üzerinde sürüyor. Yapımı hızla devam eden otel, Biga’da termik santralleri ve demir çelik fabrikaları olan İÇDAŞ AŞ’nin kurucularından Tacettin Aslan’ın oğlu Menderes Aslan’a ait. Gökçeada Lagünü sulak alanı yönetim planı kararlarına göre Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nden izin alınmak kaydıyla, sulak alan koruma bölgeleri sınırları içinde günübirlik kullanım amaçlı yerler, idare, ziyaretçi merkezi, kuş gözlem kuleleri, doğa koruma merkezi, doğa eğitim alanı, yöresel ürün satış stantları vb. tesisler yaptırılıp işletilebileceği dile getirilmiş.


Söz konusu belgeye göre bu tesislerin Devlet İhale Kanunu çerçevesinde yaptırılabileceği belirtilirken lagün gölünün mutlak koruma alanında yapımı devam eden iki blok otel inşaatı için Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü'nden nasıl izin alındığı ya da izin alınıp alınmadığı belli değil. 


Otel inşaatı ile ilgili süreçte ise 1996 tarihinde onaylanan Gökçeada 1/25.000 ölçekli çevre düzeni imar planında bölgede otel için izin verildiği görülüyor. Arkeolojik ve doğal sit korumaları bulunan alandaki bu inşaat projesi 2002 yılında lagün koruma imar planında da uygun bulunmuş. 2018 yılında lagünün ulusal sulak alan ilan edilmesinin ardından bu eski koruma planları geçersiz olurken yeni koruma planlarının yapılmaması bugün tartışılan otel inşaatının önünü açmış.


Lagüne en büyük zararlarından birisi lagünü besleyen su havasının üzerine yapılması olan otel inşaatının bulunduğu vadi, lagünün tatlı su beslenme alanında bulunuyor. Ağırlıklı olarak yer altı sularından beslenen lagünün yer altı suyu kıt bir bölgede bulunduğu dile getiriliyor. Lagün alanına otel yapılmasına karşı çıkan ada halkı inşaatın durdurulması için belediyeye yüzlerce dilekçe verdi, basın açıklamaları yaptı ama bu çabalar şu ana kadar olumlu bir etki yaratmadı.
Sit derecesi düşürülerek otel yapımına izin verilen lagünün etrafında hala Araç girişi yasaktır tabelalarını görmek mümkün...


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum