Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Otelde karantina kararı turizm sektörünü çıkmaza soktu!

Koronavirüs salgının etkisiyle en büyük darbeyi alan turizm sektörü bu yaz için umutluyken yeni alınan otelde karantina kararıyla işler çıkmaza girdi.

  • Reklam
Otelde karantina kararı turizm sektörünü çıkmaza soktu!
12 Ağustos 2021 - 08:21
Reklam
Koronavirüs önlemleri kapsamında yurt dışından Türkiye'ye gelen ve son 14 gün içinde Pakistan, Afganistan, Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka'da bulunduğu anlaşılan yolcular artık yurtlardan değil belirlenen otellerde karantina altına alınacak.

2 Ağustos'tan önce karantina süreci için günlük ücreti 80 TL olan öğrenci yurtları kullanılırken Avrupa ülkelerinde yapılan uygulama gibi artık bu ülkelerden gelenler karantina sürecini belirlenen otellerde geçirmek zorunda. Otellerin ücretleri ise 600 TL ve 2 bin TL arasında değişiyor ve yolcular otel ücretlerinin yanı sıra havalimanı transfer ücretini de kendisi karşılayacak. 


Karar sonrası karantina maliyetlerindeki yükseklikten dolayı Türkiye’ye gelecek olan birçok turistin vazgeçtiği belirten sektör temsilcileri salgına karşı tedbirlerin alınması gerekli ancak vize öncesi karantina otelinin ücretlerinin ödenmiş olması zorunluluğunun gelecek olan misafirlerde ya vizem çıkmazsa param boşa gidecek korkusu yaşattığını belirtiyor.


Sektör temsilcileri ayrıca gelecek misafirler için maliyetlerin çok yüksek olduğunu ve az sayıda sadece 5 yıldızlı otellerin olmasından dolayı da sıkıntı yaşnadığını belirterek karantina otellerine 3 ve 4 yıldızlı oteller de eklenerek otel çeşitliliğinin artırılması gerektiği görüşünde.


Özellikle İstanbul'da Pakistan, Afganistan, Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’dan oldukça fazla misafir ağırladıklarını belirten bazı turizmciler, sektör olarak pandemi etkisiyle oldukça zor bir dönem geçirdiklerini, ülkemize gelecek her bir turistin bu denli önemli olduğu dönemde alınan bu kararın işlerini bir anda bıçak gibi kestiğini belirttiler.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum