Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Otelinizin satışını artırmanın ve daha iyi tanıtmanın yolları

Yaz demek, tatil demek. Söz konusu tatilde konaklama olduğunda ise akıllara ilk olarak oteller geliyor.

  • Reklam
Otelinizin satışını artırmanın ve daha iyi tanıtmanın yolları
01 Ağustos 2022 - 22:21
Reklam
Aynı bölgede yer alan her otel aynı ilgiyi göremeyebiliyor otellerin bazılarının tamamı doluyken, bazıları yüzde 70 doluluk oranına bile ulaşamayabiliyor.

Peki, bunun olası nedenleri ne olabilir? Otellerin bir kısmı kurumsal bir yapıyla, marka yönetimi, pazarlama ve iletişim faaliyetlerinde bulunurken, diğer bir kısmı ise bu faaliyetlerden aktif bir şekilde yararlanmayan işletmelerinden oluşuyor. Doğru iletişim faaliyetleriyle kullanılan başarılı yöntemler otellerin doluluk oranlarını olumlu etkilerken, ihmal edilen tanıtım çalışmaları tesislerde boş oda kalmasına sebep olabiliyor. Türkiye’nin 20.000’den fazla tesisini listeleyen otel ve villa arama motoru Neredekal.com doluluk oranları yüksek otelleri, hayata geçirdikleri pazarlama faaliyetlerini inceleyip, bu bilgileri yıllara dayanan tecrübesi ile birleştirerek otel işletmecileri için altın değerinde önerilerde bulundu. İşte, detaylar...


Sosyal Medyayı Etkin Kullanın

Tesisinizi görünür kılmanıza yardımcı olacak aksiyonlardan biri olan sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanarak otelinizin bölümlerini, odalarını, hizmetlerinizi, tesisinizde sunduğunuz iştah açıcı yemek ve içecekleri sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz. Bunların yanı sıra, bölgenin ziyaret edilmesi gereken en iyi yerlerini paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken bölgenin ve ziyaret edilecek yerlerin isimlerinden oluşan, çok kullanılan hashtag’lere paylaşım metninde yer vermek de daha çok kişiye ulaşmanız konusunda size yardımcı olabilir. Örneğin Marmaris veya Selimiye hashtag’ini takip edenler veya anlık ziyaret edenler otelinizi görüp, ilgilenmeye başlayabilir. Şunu aklınızdan çıkarmamalısınız: Amaç sadece ve direkt otelinizi tanıtmak olmamalı, tüketiciye değer katacak içerikler de sunmalısınız ki böylece daha fazla satış ve telefon kendiliğinden gelsin.

Algoritmaları takip edin, sosyal medya mecralarında yeni çıkan paylaşım modellerini her zaman ilk siz kullanın. Zira ilk zamanlarda erişim her zaman en yüksek seviyelerde sunulur. Mesela son dönemlerde ön plana çıkarılan video içerikler, Instagram’da daha çok kişiye erişmenizi sağlayabilir.
Sektörel haber portalları ve Influencer iş birlikleri yapın
Sosyal medya influencerları ve sektörel haber portallarına konaklamalı davetler yaparak da tesisinize ilgiyi arttırabilirsiniz. Bu konuda özellikle Turizm Haber Merkezi  ile çalışabilir, ayrıca markanın sosyal medya ağını ve diğer yayınlarını örneğin Tourism FM, Turizm TV ve Otel TV'yi kendi tesisiniz için değerlendirebilirsiniz. Üstelik bu tanıtım, sizin kendinizi anlatıp reklam yaptığınız şekilde değil, yaşanılan deneyimi paylaşma şeklinde olacağından markanız için çok değerlidir. Bununla birlikte banner reklam vererek haber desteği alabilir ve tesisinizi ve hizmetlerinizi daha iyi tanıtabilirsiniz.
Yorumları önemseyin
Ek olarak, tesisinizde konaklayan ve memnuniyetinden emin olduğunuz müşterilerinizi yorum yazmaya teşvik edebilirsiniz. Unutmayın, bu yorumlar belki bu yaz belki de gelecek dönemlerde size satış ve prestij olarak geri dönecektir.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum