• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Otellerde 'Güvenli Turizm Sertifikası' denetimi! İşte kapatılan tesis sayısı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Güvenli Turizm Sertifikası alma zorunluluğu bulunan konaklama tesislerinde denetim yapıldı.

  • Reklam
Otellerde 'Güvenli Turizm Sertifikası' denetimi! İşte kapatılan tesis sayısı
11 Aralık 2020 - 14:45
Reklam
İstanbul Valiliği tarafından koronavirüs tedbirleri kapsamında Güvenli Turizm Sertifkası alma zorunluluğu olan 422 konaklama tesisinde yapılan denetimlerde sertifka almaya işletmeler kapatıldı.

Sağlıklı ve güvenli bir turizm hedefine ulaşabilmek için, faaliyet gösteren ve Güvenli Turizm Sertifikası alması zorunlu bulunan konaklama tesislerine yönelik denetimlerin aralıksız devam edeceğinin belirtildiği İstanbul Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, turizm faaliyetlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de turizm sektöründe konaklama tesislerinde kontrollü normalleşme sürecinin uygulandığı hatırlatıldı.


Valilik tarafından yazılı açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

"Sürecin yönetimiyle ilgili genelgeler doğrultusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı veya belediye belgeli olan faal durumdaki 50 oda ve üzeri kapasiteli konaklama tesislerinin 15 Temmuz 2020 tarihine kadar, 30 oda ve 49 oda arasındaki konaklama tesislerinin ise 1 Ocak 2021 tarihine kadar "Güvenli Turizm Sertifikası" alma zorunluluğu bulunmaktadı. İlgili genelgeler ve İl Hıfzıssıhha Meclisi'nin 98 sayılı kararı, sektör temsilcileri ve ilgili kuruluşlara duyurulmuştur. İlimizde bugün itibariyle 50 oda ve üstü Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli 362, belediye ruhsatlı 230 olmak üzere, toplam 592 adet konaklama tesisi bulunmaktadır. Bu tesislerden 422'si Güvenli Turizm Sertifikası'nı almıştır."

15 Temmuz 2020 tarihine kadar zorunlu oldukları Güvenli Turizm Sertifikası'nı halen almadığı tespit edilen 170 adet konaklama tesisinin kaymakamlıklar tarafından oluşturulan ekipler tarafından denetlendiğin belirtildiği açıklamada İstanbul genelinde konaklama tesislerinde yapılan denetimler sonucunda 12 tesisin Güvenli Turizm Sertifikası almadığı için kapatıldığı 53 tesise de sertifika sürecini tamamlaması için 10 günlük süre verildiği ve 10 tesisin de turizm sektörü dışında faaliyet gösterdiğinin anlaşıldığı belirtildi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum