Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

Personelin kaderiyle oynayan İK müdürleri!

Kariyer siteleri başta olmak üzere benzeri birçok sitede İK müdürleri hakkındaki şikayet yorumlarını görebilirsiniz.

Personelin kaderiyle oynayan İK müdürleri!
01 Ekim 2019 - 00:27
Reklam

Kariyer siteleri başta olmak üzere benzeri birçok sitede İK müdürleri hakkındaki şikayet yorumlarını görebilirsiniz.Bana gelen bir kaç mesajdan sonra bu konuya değinmek şart oldu.

 

Kariyer sitelerinde ve benzeri sitelerde İK müdürleri hakkındaki şikayet yorumlarını görebilirsiniz. Bilgisi ve tecrübeleriyle şirketinize başvuran kişi, kendini o göreve layık görecek kadar emin olmasa herhalde size başvurmazdı. Dolayısıyla az da olsa bu kişi saygıyı ve nezaketi hak ediyordur.

 

Nedir bu İK müdürleri ile ilgi sorunlar derseniz kısaca bahsedelim.

 

Önce; görüşmeler ve mülakatlar bittikten sonra ‘Yönetim şirket içinden bir çalışanla yola devam kararı aldı” şeklin de bir cevapla çok karşılaşmışınızdır.

 

Bu cevapla ben de şahsen bir kaç defa karşılaştım. Çok anlamsız.

 

Şirket olarak iş bulma sitelerine, saydığınız tüm özelliklere sahip olan ve iş arayan çalışan iletişim adresinize öz geçmişi ile birlikte tüm bilgilerini gönderiyor. Siz şirket olarak bu kişiyle görüşme yapıyorsunuz, mülakatınızı yapıyorsunuz ve bilgi verileceğini söyleyip görüşmeyi sonlandırıyorsunuz. İlanınız haftalarca orada duruyor. Bu arada onlarca belki yüzlerce daha başvuru alıyorsunuz bir çoğu ile de görüşüp mülakatınızı yapıyorsunuz. Günün sonunda adayınıza çoğu zaman olumsuz olduğu için dönmüyorsunuz. İK yönetimi eğitimi almış biri olarak söylüyorum ki; mülakat sonucu olumsuz olursa dönüş yapmayın diye bir kural yok. Dönüş olsa da “yönetim şirket içinden bir çalışanla yola devam etme kararı aldı” diyorsunuz.

 

Bu şirket; ilanı çıkmadan önce kadrosunda bu işi yürütecek personele sahip olduğunu bilmiyor muydu? Veya bütçeniz yetersiz ise bu ilanı çıkma geregini neden duydunuz? Size başvuru yapan insanların ümitlerini böyle basit bir şekilde bitirmeye hakkınız var mı?

 

Hem o insanın vaktini harcıyor hem davranışlarınızla hakkınızda olumsuz yargıların çıkmasına sebebiyet veriyorsunuz. Bu aynı zamanda sizin için de büyük bir zaman kaybı. Günde 10 kişiyle ortalama 30 dk. Görüşme yapsanız  nasıl bir zaman kaybı yaşadığınızı hesaplayın!

 

Bir başka sorun bazı İK Müdürlerinin kendini patron sanması ve öyle davraması.

 

Patronunuz size yakın olabilir ama siz bulunduğunuz konumu kendi keyfiyetinize göre değil gerekliliklerine göre davranmak zorundasınız. Aradığınız kişiyi buldunuz ama tipini sevmediniz, olabilir! ama bu sizin şahsi görüşünüz olur. Bu işletmeyi bağlayan bir durum değildir. Ancak siz şahsi görüşünüzü işe karıştırdığınız için işletmeniz belkide en iyi personelini, kişi de işini kaybetmiş oluyor. Egonuzu ve şahsi isteklerinizi bir kenara bırakıp ve işinizin gerektirdiği ne ise onu yapmanız gerek.

 

Diğer yandan, belli bir süre personel kayıt-kürek işleriyle uğraşmış ama gerek patronu gerekse işletmenin bütçesi gereği İK müdürü ünvanlıyla şereflendirilmiş İK Müdürleri var. Bu arkadaşlarla hiç denk geldiniz mi bilmiyorum ama ben denk geldim. Görüşmeden önce görüşeceğim kişiyi küçük bir araştırma yaparak tanımak isterim. Bazı bilgilere ulaşınca ''beni bu insan mı değerlendirecek yani” demekten kendinizi alamazsınız.

 

Zaten bu tiplerle karşılaştığınızda bir kaç cümleden sonra bu iş için ne kadar yetersiz ve vasat olduğunu anlayabiliyorsunuz. Konuşmalarındaki nezaketsizliği, bulunduğu konuma küçük gelen tarzı ve bilgisizliği hemen dikkat çeker. Bu tür İK müdürlerinin önlerinde dikkat edin mutlaka İK mülakatlarıyla ilgili bir kitapları vardır. Kitaptan bazı notları almış ve o notlar üzerinden sizinle mülakat yaparlar ya da yapmaya çalışırlar... bu insanlar tepeden inme terfileriyle kendini geliştirme yönünde bir çaba sarf etmezler. Taki işi bilen bir yönetici gelir durumu tespit eder ve bunları kapının önüne koyana kadar devam ederler. Suçlusu da yeni gelen Müdürdür. Çünkü kendileri bilmem kaç senedir bu işi bu şirkette yapıyordur ve sorunda yoktur!...

 

Bir çoğu başvurunuzu aldıktan sonra hayalet gibi davranırlar. Şöyle ki; siz ilana başvurdunuz hatta iletişime geçip kendilerine bir cv gönderdiğinizi söylediniz “tamam inceleyip dönüş yaparız” dedikten sonra bir daha o kişiyle ne yazılı ne sözlü iletişime geçme şansıznız yoktur çünkü hayalet olmuştur! Siz belirli aralıklarla yazarsınız veya tekrar ararsınız ama nafile. Geri dönüşte olmaz tabi bu arada...

 

Bu durum iş arayanları ümitsizliğe iter ve kendilerini değersiz hissetmelerine yol açar ki açıyordur. Açmasa idi bu kadar şikayet yorumları yazılmazdı.

 

Bunun zararı sadece çalışana iş arayana değildir. En büyük zararı işletmenin kendisinedir. Böyle bir işletme düşünün! İşetmeyi temsil eden kişi karşınızdaki bu eğitimsiz tepeden inme ve kendine İK diyebilen biri. Bu işletmenin nasıl bir kalitede ve nasıl bir kadroya sahip olduğunu anlamak için orada bulunmak gerekmez. İşletmenin imajını ve kalitesini yerle bir eden bu şahsiyetler kendilerinde hiç sorun yokmuş gibi sürekli personeli, başvuru yapanı veya şartları şikayet ederek kendilerini aklamaya çalışırlar. Böylece en büyük zararı işletmeye verdiklerini de anlamaz, anlayamazlar.

 

Çok değil daha bir kaç hafta önce böyle bir IK müdürüyle konuştum. Nezaketsiz, iş bilmez, bulunduğu konumu ve o ünvanı haketmeyen biri. Bilgileri ve özgeçmişi incelemiş olmasına rağmen bana alakasız bir departmanı söylerek “siz bu departmana personellik için mi başvurmuştunuz” diye sordu. Aynı zamanda bir kalite yönetim eğitimcisi olarak bu duruma daha fazla dayanamadım ve oteli arayarak üst yetkili biri ile görüşerek durumu aktardım. Elbette mahçup şekilde dinleyerek başkası adına özür dilemek durumunda kaldı sayın yetkili. Bu benim için de üzücüydü ama işletmenin bu durumu bilmesi gerek diye düşümdüm.

 

Size ne görev verilirse verilsin, eğer kendinizi o görev için eksik ve yetersiz görüyorsanız lütfen derhal kendinizi o konuda eğitiniz. Bir sertifika almakla İK Müdürü olunmaz... üzücü olan şu ki; sektörde o kadar çok varki bu İK’lar saymakla bitiremezsiniz. Hem sektör hem bu İK’cılara sahip işletmeler için içler acısı bir durum. Ve en üzücü yanı da bir çok iş arayan insanların kaderi bu tip İK’cılara bağlı...

 

Kimden mi bahsediyorum?

BU YAZI SANA DOKUNDUYSA; EVET SENDEN BAHSEDİYORUM. KENDİNİ EĞİT VE GELİŞTİR!...

İbrahim İNAK

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum