Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Plajdaki erozyondan açık alanda cinsel aktivitede bulunan turistleri sorumlu tuttular!

Avrupa’da bazı kentler, yüksek talep nedeniyle turist sayılarına sınırlama getirirken, dünyanın dört bir yanındaki turistik noktalarda insanların neden olduğu tahribat sürüyor.

  • Reklam
Plajdaki erozyondan açık alanda cinsel aktivitede bulunan turistleri sorumlu tuttular!
15 Kasım 2021 - 00:01
Reklam
Turistik noktalarda insanların neden olduğu tahribatın büyük boyutlara ulaştığı ve tehlike çanlarının çalmaya başladığı İspanya'nın İbiza adasında beyaz kumsallarıyla ünlü Es Cavallet plajı kum tepeleri insan kaynaklı nedenlerden dolayı aşınıyor ve erozyona uğruyor.

Çevreciler, İspanya'nın İbiza adasında beyaz kumsallarıyla ünlü Es Cavallet plajındaki kum tepelerinin aşınmasından dolayı açık alanda seks yapan çiftleri sorumlu tutarken 1982 yılından beri yasal olarak koruma altında olan plaj, Afrika ile Avrupa arasında göç eden kuşlar için mola yeri olarak biliniyor ve doğal güzellikleriyle de ön plana çıkıyor.


Dünyaca ünlü turizm merkezi İbiza’daki plajda seks yapmanın kum tepelerinde tahribata yol açması nedeniyle turistleri bilgilendirmek için birkaç yıl önce bir kampanya başlatan çevrecilerin tüm uyarıları ve kampanyaları da duruma çare olmadı. Ada gazetesi Diario de Mallorca’ya konuşan biyolog Joan Carles Palerm, açık havada yapılan cinsel aktivitelerin kum tepelerinin dağılmasına neden olduğunu söylerken gazete aynı zamanda plajın korunan alanlarının çitle çevrildiğini fakat turistlerin bunu dikkate almadığını ve açık havada yapılan seks nedeniyle, kum üzerindeki bitkilerin toprağı tutma özelliğini kaybederek zarar gördüğü aktarıldı.


Es Cavallet plajı, tanıtımlarında bile turistlere çıplak yürümek ve sevgili aramak için ideal yer olarak tanıtılırken İspanya’daki Mallorca ve Minorka gibi diğer adalarda da benzer sorunlar yaşandığı belirtiliyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum