Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

'Plajlara girişte ücret alınması yasalara aykırı!'

Turizm sezonunun açılmasıyla birlikte Ege ve Akdeniz'de bazı işletmelerin plajlardaki şezlong ve şemsiyeler için talep ettiği yüksek ücretlere tatilciler tepki gösterdi

  • Reklam
'Plajlara girişte ücret alınması yasalara aykırı!'
27 Temmuz 2021 - 12:13
Reklam
Tüketici hakları uzmanları, sadece denizden yararlanmak isteyen kişilerden plajlara girişte ücret alınmasının yasalara aykırı olduğunu hatırlattı.

Belediyelere işgaliye adı altında belli bir kira bedeli ödeyen işletmelerin sahillerde sadece talep edenlere hizmet sunabildiğini hatırlatan ve kıyı kanunu madde 5/6'da çok açık bir şekilde her Türk vatandaşının hiçbir ücret ödemeden kıyılardan eşit bir şekilde yararlanabileceğinin belirtildiğini söyleyen Tüketiciler Birliği İzmir Şube Başkanı Avukat Oğuzhan Bizkevelci hiçbir şekilde oraya bir çit çekilerek, tel örgü çekilerek bir geçiş ücreti alınmasının mümkün olmadığını belirtti.


İşletmecilerin herhangi bir hizmet satın almak istemeyen kişiler için sahillerde alan bırakmak zorunda olduğunu söyleyen Bizkevelci şezlongların şemsiyenin veya diğer herhangi bir yapının denizle arasında en az 50 metre mesafe bulunması gerektiğini belirtti.


Tüketicilerin hizmet adı altındaki plaj ücretlerine itiraz hakkı olduğunu söyleyen Avukat Oğuzhan Bizkevelci şöyle devam etti:


''İkametinin en yakın tüketici hakem heyetine başvurarak başvuruda bulunabilir. Belli bir ücretin üstünde tüketici mahkemesine tabidir. Buradan da sonuç alamadığını düşündüler, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na CİMER üzerinden de şikayet edip bu ücreti fotoğraflandırıp bu ödedikleri ücreti geri talep edebilir.''. 

İstisna olarak Milli Park, ören yeri gibi kültür ve doğa vasfına sahip alanlardaki sahillere girişte ücret talep edilebiliyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum