• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Portekiz Golden Visa kapsamında Avrupa Oturma İzni

Avrupa Birliği (AB) üyesi Portekiz’den alınacak oturma izni ile tüm AB ülkelerine vizesiz seyahat edilebilir.

  • Reklam
Portekiz Golden Visa kapsamında Avrupa Oturma İzni
27 Aralık 2022 - 18:39
Reklam
Reklam

Avrupa oturma izni, Avrupa’da ister daimi yaşamak, isterse vizesiz seyahat etmek isteyen TC vatandaşlarına verilen izin belgesidir. AB üyesi Portekiz’den alınacak oturma izni ile tüm AB ilkelerine vizesiz seyahat edilebilir.

Bu yüzden TC vatandaşları vize sorununa toptan çözüm getirmek için Portekiz’den minimum 280.000 Euro tutarında bir mülk alarak otuma iznine başvururlar. Bunun ismi Portekiz Golden Visa programıdır. Yani Portekiz’de yatırım yaparak oturma izni alınır. Bu yöntemle Golden Visa yatırımcısı, Portekiz’de yaşayabilir, çalışabilir ve 26 Schengen ülkesine vizesiz seyahat edebilir.Portugal Golden Visa programında Aile Birleşimi

Tek bir yatırımla, Golden Visa oturum iznine başvuran kişi “aile birleşimi” adı altında aile fertlerini de oturum izni sürecine dâhil edebilir. Bu şekilde yatırımcı, eşi, çocukları, anne-babası ve eşinin anne-babasını da oturum izni programına alabilir. Ancak, başvuru sırasında çocuklar 24 yaşını geçmemiş olmalıdır. Eğer yatırımcının oğlu/kızı 24 yaşını aşmışsa bu durumda ayrı bir yatırım yapmak gerekebilir.

Portekiz Altın Vize için Yıllık Konaklama Süresi
Portekiz’de minimum 280.000 eur tutarında Golden Visa kriterleriyle uygun bir mülk alındıktan sonra, yatırımcı ve ailesi oturum iznine sahip olduktan itibaren her yıl 7 gün Portekiz’de konaklama zorunluluğu vardır. Yılda sadece 7 gün veya iki yılda bir 14 güne tamamlamak şartıyla Avrupa oturum izni devam ettirilmiş olur. Yani Portekiz’de yaşama zorunluluğu olmadan sadece kısa süreli turistik ziyaretlerle oturma izni sürdürülür. Bu günler ayrı ayrı olarak da sayılabilir. Toplamda iki yılda bir 14 güne tamamlamak yeterlidir.
Bu şekilde aile ve iş düzenini bozmadan da Avrupa’da oturma iznine sahip olunur. İstendiğinde rahatça vizesiz AB ülkelerine seyahat edilebilir.

Portekiz Golden Vize ve Avrupa Vatandaşlığı
Portekiz Golden Visa uygulamasında alınacak ilk oturum izni kartı iki yıl süreyle geçerlidir. Ardından oturum izni ikişer yıl olarak uzatılır. Aynı koşullarla 5 yıllık oturum süresi tamamlandıktan sonra Portekiz vatandaşlığına başvurulabilir. Vatandaşlık başvurusu her 5 yıllık oturumunu tamamlamış kişi için bir haktır. Ancak bu aşamada bazı kriterleri yerine getirmiş olma koşulu vardır. Bunlar;

  • Beş yıl boyunca her yıl 7 gün veya iki yılda bir 14 gün Portekiz’de konaklamış olmak,

  • Golden Visa yatırımını hâlâ elinde tutmak,

  • Sabıka kaydının temiz olması,

  • A2 seviyesinde Portekizce dil testinde geçer not almış olmak.

Bu kriterler yerine getirildiği takdirde Portekiz Golden Visa kapsamında beş yıllık oturma izninin ardından Portekiz Vatandaşlığı alınır.

Portekiz Vatandaşlığının sağlayacağı faydalar
Portekiz Vatandaşlığı almak Avrupa vatandaşı olmak demektir. Avrupa vatandaşı olan bir kişi istediği Avrupa ülkesinde herhangi bir engel olmadan yaşayabilir, çalışabilir, o ülkenin vatandaşıyla aynı haklara sahip olur. Bir başka deyişle, Almanya’da bir Alman, Hollanda’da bir Hollandalı, Fransa’da bir Fransız ile eşit sosyal ve hukuki haklara sahiptir. Portekiz vatandaşı olunduğunda haklar Portekiz ile sınırlı değil, tüm AB ülkelerinde geçerlidir.

Ayrıca, vatandaşlık sonrasında alınabilecek Portekiz pasaportu dünyada en güçlü 6. pasaporttur. Portekiz pasaportuyla dünyada 188 ülkeye vizesiz seyahat edilebilir. ABD, Kanada, Avustralya ve İngiltere buna dâhildir. Portekiz vatandaşlığı dünyaya açılan bir kapıdır. Dünyaya açılan bu kapının anahtarı Portekiz Golden Visa programıdır.

Portekiz Golden Visa kapsamında Avrupa Oturma İznine nasıl başvuruda bulunabilirim?
Portekiz Golden Visa uzmanı EUPorto’ya başvuruda bulunabilirsiniz.  www.euporto.com sitesinden yatırımla oturum izni başvurusunun nasıl yapılacağını detaylıca okuyup öğrenebilirsiniz.

Sadece Portekiz Golden Visa konusunda uzman EUPorto, doğuştan Portekizli-Türk olması sebebiyle lokal bilgi ve piyasa hakimiyetine sahiptir. Lizbon ve civarı, Porto ve Algarve bölgesinde en verimli ve güvenli gayrimenkul seçeneklerini sunar. Portekiz Altın Vize kapsamındaki tüm yatırım türleri ve kategorilerinde zengin bir portföye sahiptir. Minimum 280.000, 350.000, 400.000 ve 500.000 Euro tutarında, getiri sağlayan gayrimenkul ve anapara korumalı/teminatlı Portekiz yatırım fonları sunar.

EUPorto butik bir danışmanlık vererek yatırımcının hedefine yönelik en verimli ve güvenli seçenekler üzerinden yatırım tercihi konusunda destek olur. Golden Visa Portekiz oturum izni alma sürecinde operasyonel kapsamda A’dan Z’ye işlemleri koordine eder. Bilgi ve iletişim için: www.euporto.com adresini ziyaret edebilir, 0 212 302 90 40 nolu telefondan arayabilir, Instagram ve Facebook’ta euportocom hesabını takip edebilirsiniz. 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum