Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Prof. Dr. Aydın: ''Turizm kentleri tam kapanmazsa sezon kaybedilebilir''

Türkiye'de son günlerde artış gösteren koronavirüs vakalarıyla birlikte yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği birçok il çok yüksek riskli iller (kırmızı kategori) arasında yer alıyor.

  • Reklam
Prof. Dr. Aydın: ''Turizm kentleri tam kapanmazsa sezon kaybedilebilir''
11 Nisan 2021 - 12:17
Reklam
Özellikle turizm sezonu öncesi Antalya, Muğla, Aydın ve İzmir'deki vaka sayılarında gözlenen artış turizmcileri endişelendiriyor.

Toplum taşıma araçlarındaki yoğunluktan kafe ve restoranlara, aile toplantılarından site toplantılarına ve otellerde düzenlenen eğlencelere kadar herkesin faktör olduğu bir yoğunluk yaşadıklarını söyleyen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın virüsün kendisi bir yerlere çekip çoğaldıktan sonra insanlara saldırmadığını belirtti.


Prof. Dr. Kemalettin Aydın Türkiye'nin önümüzdeki günlerde tam kapanma diye tabir edilen kapanmayı yapmasının mümkün olmayacağını, ancak tam kapanmaya yakın geçtiğimiz Nisan, Mayıs ayındaki gibi kısıtlamaları yapabileceğini kaydetti.


Türkiye'nin hemen hemen yüzde 80-90'ının kırmızıya döndüğünü, önümüzdeki zaman dilimini yönetme adına Ramazan ayında bir kısım illerde ya da bölgelerde giriş çıkış kısıtlamalarnın olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Aydın şöyle konuştu:


''Avrupa'da aşılarını tamamlayan ülkeler, örneğin İngiltere Mayıs ayının ortalarında seyahat konusunda açıklama yapacak. Bugünden bakarsak İngiltere'nin seyahat açıklaması içerisinde Türkiye'nin olma ihtimali çok düşük. Türkiye'ye seyahat izni vermeyecek. Vermediği zaman siz İngiliz olarak gelebilirsiniz ama dönüşte 14 gün karantinaya alınacaksınız. Öyle olunca da gelmezsiniz. Turizm penceresinden bakarsak bizim önümüzdeki süreci yönetme adına tüm Türkiye'nin ve turizm bölgelerinin belirli bir rakamın altına inmesi gerekiyor. Belki aykırı bir öneri gibi gelebilir ama yoğun olan kentler ile beraber, turizminde yoğun hizmet vereceği İzmir, Aydın, Muğla, Antalya gibi iller bir makro bakışla 4'lü, 5'li il potansiyelinde değerlendirilebilir.''

Bu illerde 10-15 gün, ramazan süresince çok sıkı bir kapanma yapılarak rakamların dip yaptırılabileceğine vurgu yapan Prof. Dr. Aydın şöyle devam etti:

''O bölgelere giriş çıkışlarda HES kodu ve PCR istenebilir. İyi olan bölgeyi koruma adına da karantina yapabilirsiniz. Turizmin yoğun olacağı kentlerde belirli bir başarı elde edilerek onların tersten karantina ile korunması sağlanabilir ve önümüzdeki yaz döneminin turizm avantajı ve sezon kaybedilmez.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum