Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Putin'in yurt dışı tatil açıklaması sonrasında gözler Rusya pazarında!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in tatillerini yurt dışında geçirmek isteyen vatandaşlarına yönelik açıklaması sonrasında gözler Rusya pazarına çevrildi.

  • Reklam
Putin'in yurt dışı tatil açıklaması sonrasında gözler Rusya pazarında!
13 Mart 2021 - 16:49
Reklam
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in tatillerini yurt dışında geçirmek isteyenlere yönelik kısıtlama getirilmeyeceği yönündeki açıklaması üzerine gözlerini Rus pazarına çeviren turizm sektörü Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın koordinasyonunda, koronavirüs sürecinde başlatılan Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı kapsamında gelen misafirler için her türlü detayı düşünmeye başadı.

Birçok turistin tatil için tercih ettiği Ege Bölgesi'ne gelenler arasında İngilizler yine ilk sırada yer alırken Rusya Devlet Başkanı Putin'in seyahat serbestliğine ilişkin açıklamasının ardından Muğla'da da turizmciler bu ülkeden gelecek turistler için çalışma yürütmeye başladı.


Türkiye'nin turizmde birinci pazarının Rusya, ikincisinin İngiltere ve üçüncüsünün Ukrayna olduğunu söyleyen ve Güney Ege'nin bu yıl en fazla Rus turist beklediğini belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Bülent Bülbüloğlu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Geçen yıl da en çok Rus turist ağırladık. Salgından önce de en çok Rus turist geliyordu. Rusya’dan yapılan açıklama çok yerinde ve beklediğimiz bir şey. Rusya’yı ana kaynak pazar olarak görüyoruz. Bu sene de 40'tan fazla şehirden Rus turist bekliyoruz. Şu an bile Rus turist sayımız çok iyi. Çok olumlu ve güzel bir gelişme. Nisan sonu itibarıyla Rus misafirlere kapılarımızı açmış durumda olacağız.''

Rusya’dan gelen açıklamaların artışta olan Rus turist sayısını daha da arttıracağına işaret eden Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Marmaris Bölge Temsil Kurulu Başkanı Suat Esin tatil kısıtlaması olmamasının Marmaris ve Türkiye turizmine olumlu yansıyacağını belirterek şunları söyledi:

''Geçen yıl salgın döneminde ülkeler kendi ekonomi ve turizmlerini düzeltmek için kendi ülkelerinde tatil öneriyorlardı. Rusya’nın böyle bir karar alması bizim için iyi bir haber. Turizme olumlu yönde yansıyacaktır. Marmaris için İngiltere’den sonra en önemli pazar Rusya. Geçen yıl Rusya’dan ciddi bir turist geldi. Bu yıl 18 Nisan’da Rusya’dan Dalaman’a ilk uçak inecek. Yoğun bir Rus turist potansiyeli olacağını bekliyoruz. Rus turistlerin gelişiyle ilgili bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum.''

YDA Dalaman Havalimanı Genel Müdürü Cengiz Tuğrul Ayaz da Nisan ayından itibaren İngiltere ve Rusya'dan Muğla'ya büyük bir hareketliliğin yaşanmasını beklediklerini 2020 yılında koronavirüs gölgesinde Ağustos ayında misafir almaya başladıkları Rusya’dan yaklaşık 165 bin yolcunun Dalaman Havalimanı'na iniş yaptığını, 2019 yılında bu sayının 749 bin olduğunu ifade etti.

Ayaz, yapılan olumlu açıklamalar sonrasında Rusya’dan gelecek turist sayılarında 2019 yılı rakamlarını yakalamayı hedeflediklerini belirtti.

Rus turistlerin salgın döneminde de Dalyan'ı tercih ederek daha çok villalarda kaldıklarını söyleyen Dalyan Otelciler Derneği (DOD) Başkanı Ali Mürşit Yağmur da bu yıl için özellikle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in açıklamasının ardından bireysel rezervasyonların gelmeye başladığını, sürecin bölgede iyi gitmesiyle talebin daha da artacağına inandıklarını dile getirdi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum