Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm sektöründe aşı sevinci! Sektör temsilcilerinden ilk açıklamalar

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'nın, aşılamada turizm çalışanlarını öncelikli grup ilan eden kararı sektörde büyük sevinçle karşılandı.

  • Reklam
Turizm sektöründe aşı sevinci! Sektör temsilcilerinden ilk açıklamalar
13 Mart 2021 - 13:50
Reklam
Turizm sektöründe ilgili tüm temsilcilerin uzun süredir gündeme getirdiği turizm çalışanlarının aşılanması konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı, turizm çalışanlarını da öncelikli gruba dahil etti.

Aşılamada, Güvenli Turizm Sertifikası olan oteller, yeme, içme tesisleri, seyahat acenteleri, turizm taşıma belgeli araç şoförleri ve profesyonel tur rehberlerini kapsayan sınırlandırmanın turizme bağlı SPA, sauna, eğlence gibi diğer tüm sektörlere de genişletilmesi istendi.


Güvenli Turizm Programı kapsamında turizm sektörü çalışanlarının aşı programına alınması adına hazırlanan Turizm Personeli Aşılama Kayıt Sistemi http://turizmpersoneli.tga.gov.tr adresinden başlatılırken turizm sezonunun açılmasını takiben ülkemizdeki turizm hizmetlerinin yıl boyunca kesintisiz bir şekilde açık kalmasını sağlamak amacıyla, ilk etapta uygulamaya dahil edilen kurumlar şöyle sıralandı:


Güvenli turizm sertifikalı, bakanlık veya belediyelerden belgeli konaklama tesisleri, güvenli turizm sertifikalı ve bakanlık belgeli yeme-içme tesisleri, seyahat acenteleri, turizm taşıma belgeli ve güvenli turizm sertifikalı araçlar (her araç için iki şoför) ve profesyonel tur rehberleri.


1 milyon 100 bin çalışanın olduğu sektörde, pandemi döneminde 100 bin civarı bir kayıp yaşandığı ve istihdamda uygulanan kısa çalışma ödeneği sayesinde büyük bir kayıp olmadığını söyleyen ve turizm sektörünün aşılanmasıyla ilgili uzun süredir taleplerini sürekli dile getirdiklerini anlatan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

''Sezon başlamadan aşılanmanın turizm çalışanları için bitmesinin pozitif etkileri olacağını düşünüyorum. Tabi ki yurtdışındaki aşılanmalar bizden daha önemli, gelen turistin aşılanması, aşılı olmayanların seyahat etme imkanının olup olmayacağını yaz için bilmiyoruz. Onların aşılanması da çok önemli ama biz pazarlama açısından bakıldığında tüm sektörün aşılanmış olması, turist teması en yüksek sektör aşılanmış, hazırlıklı sezonu bekliyor olmamızın pozitif sonuçları olacaktır. Olumlu karşılıyorum, son derece yerinde bir karar.

Turizmi sadece otelcilerin yapmadığını, turizmin 7-8 tane aktörü olduğuna dikkat çekerek alınan kararın iyi ama yeterli olmadığına dikkat çeken Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin şunları kaydetti:

''Hediyelik eşyacısından seyahat acentasına kadar rehberi, kuyum, halı, tekstil, SPA, hamam, sauna, eğlence sektörüne kadar turizme hizmet veriyor. Özellikle turizm taşımacıları, turistle karşılaşan ilk kesimdir. Güvenli sertifika alanlar var ama diğer oteller yok. Turizme bağlı diğer sektörlerin tamamı olmalı. Aşılanması iyi bir şey ama aşılansın derken de bunları tek tek söylüyorduk. Turizm sektörü çünkü sadece otel çalışanları değil. Onlar aşılansın ama onlar dışında bütün sektörün acilen aşılanması lazım.''


Alınan bu karardan dolayı gerçekten çok mutlu olduklarını belirteren Alternatif Turizm İşletmecileri Birliği (ATİB) Başkan Yardımcısı İsmail Arık kararın bu haliyle dahi hem Avrupa hem Rusya pazarında misafirlerin turizm tercihlerini yaparken Antalya'yı tercihine sebep olacağını belirterek şunları söyledi:

''Zaten verdiğimiz hizmet, fiyat-kalite dengesi açısından çok öndeydik. Pandemi konusunda da Safe Tourism sertifikasından sonra yapılan en önemli pazarlama atağı olarak görüyorum. Şu an kapsamı Safe Tourism belge sahibi konaklama alanları ve kafeteryalar olarak görünüyor, bu çok güzel bir başlangıç ama devamında Antalya Akvaryum gibi Safe Tourism belgesi alabilmiş bizlerinde ve diğer turizm işletmelerinin de buna dahil edilmesini istiyoruz.''

Aşı konusunda özellikle Akdeniz'deki bütün turizm ülkelerinin birkaç aydır bunu dillendirdiğine işaret eden NBK Touristik Genel Müdürü Recep Yavuz, turizmin büyük bir ordu olduğunu ve aşı konusunu sıklıkla önerdiklerini belirterek, şöyle konuştu

''Yurtdışından ülkemize gelecek insanları, turizm çalışanlarının aşılanmış olması yurtdışından geleni çok rahatlatacaktır. Bunun da turizme yansıması olacaktır. 1.5 milyonluk turizm çalışanı ve bunların yakınlarının hayatları açısından turizm çalışanlarımızın tehlikeye maruz kalmasını engellemek içinde çok önemli olacaktır. Mayıs ortasına kadar bunu bitirebilirsek yaz için bir adım öne geçmiş olacağız. Çünkü İspanya, İtalya, Yunanistan'da da turizm çalışanları bunu bekliyor. Bunu yurtdışındaki insanlara da duyurabilmeliyiz. Bu karşıdaki kişide bir güven oluşturacaktır.''

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum