• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Rus turistleri Avrupa'da istemeyen ülkelerin sayısı artıyor!

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ile başlayan süreç sonrasında karşılıklı uygulanan yaptırımlardan kaynaklı olarak Rus turistleri Avrupa'da istemeyen ülkelerin sayısı her geçen gün artıyor.

  • Reklam
Rus turistleri Avrupa'da istemeyen ülkelerin sayısı artıyor!
09 Ağustos 2022 - 13:01
Reklam
Estonya ve Finlandiya liderleri, Rusya bir işgal gerçekleştirirken Rusların Avrupa'da tatil yapamayacaklarını söyleyerek diğer Avrupa ülkelerinden Rus vatandaşlarına turist vizesi vermeyi durdurmaları çağrısında bulunurken Estonya Başbakanı Kaja Kallas Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ''Avrupa'yı ziyaret etmek bir insan hakkı değil bir ayrıcalıktır. Artık Rusya'dan gelen turizmi bitirmenin zamanıdır.'' ifadelerini kullandı.

Bir gün önce Finlandiya'daki mevkidaşı Sanna Marin da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ''Rusya Avrupa'da agresif ve acımasız bir savaş yürütürken Rusların normal bir hayat yaşayabilmeleri, Avrupa'da seyahat edebilmeleri, turist olabilmeleri doğru değil.'' ifadelerini kullanırken Estonya ve Finlandiya, Rusya ile sınır komşusu ve Avrupa Birliği üyesi ülkeler olarak gelişmelere ilişkin kıtadaki diğer ülkelerden çok daha fazla endişe duyuyorlar.


Finlandiya medyası geçen hafta Rus şirketlerinin St. Petersburg'dan Avrupa'nın çeşitli yerlerine Helsinki üzerinden tatil sunmaya başladığı yönünde haberler yaparken Rusya'nın en büyük ikinci şehri olan St.Peterburg, Finlandiya başkentinden yaklaşık 300 kilometre uzaklıkta. Finlandiya tarafından verilen vizeler, 22 AB ülkesi ile birlikte İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre olmak üzere 26 ülkeden oluşan Schengen bölgesi olarak bilinen Avrupa seyahat bölgesinde geçerli. İnsanlar bu ülkeler arasında sınır kontrolleri olmaksızın serbestçe hareket edebiliyor. Ruslar da bu vizelerden yararlanarak seyahat etmeye devam ediyorlar. Finlandiya, Rusya ile 1.340 kilometrelik bir kara sınırını paylaşıyor ve Avrupa Birliği'nin bu en uzun dış sınırında birden fazla geçiş noktası bulunuyor.

Bununla birlikte bazı AB ülkeleri, savaş nedeniyle Ruslara artık vize vermezken Ruslar için vize konusunun 31 Ağustos'ta AB dışişleri bakanlarının gayrı resmi toplantısında tartışılacağı açıklandı. 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum