Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Rus turizmcilerden Türkiye tatili için teselli eden açıklama

Türkiye'nin turizmde ana pazarı olan Rusya’nın Türkiye’ye 1 Haziran’a kadar uygulayacağı uçuş kısıtlaması bugün başladı.

Reklam
Rus turizmcilerden Türkiye tatili için teselli eden açıklama
15 Nisan 2021 - 12:08
1,5 ay süreyle Türkiye’ye yönelik charter uçuşlarının durdurulmasının ardından, bu dönemde Türkiye’ye gitmek için tur satın alan Rusya vatandaşlarının çoğunun mecburen seyahatlerini ileri tarihlere ertelemeye başladığı belirtildi.

Rus basınına yansıyan haberlere göre, ertelemeye razı olanların oranı yüzde 60-65’i bulurken bu tercih, hem turistler hem de operatörler için en karlı çözüm olarak gösteriliyor. Turistlerin paralarını geri almaları için mahkemeye başvurmalarının gerektiği belirtildi.

Uçuşların resmen iptal edilmediği, sadece askıya alındığı için tur satın alanların birkaç seçeneği olduğunu belirten Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği'nin (PCT) hukuk komisyonu başkanı Georgi Mohov alınan tur paketlerini ve tatili erteleme kararının en iyi seçenek olduğunu belirtti.

Bir turist ödenen paranın iadesini talep etmesinin yasalara göre, sadece bir mahkeme kararı ile mümkün olduğunu kaydeden Mohov fiili durumda tur operatörlerinin otellere ve havayollarına parayı ödedikleri için, iade edecek kaynakları bulunmadığını, ayrıca açılacak davaların en az bir yıl süreceğinin tahmin edildiğini söyledi.

Türkiye tatiline gelemeyen Rus turist için diğer bir seçenek ise turu bir başka destinasyon ile değiştirmek. Şu aşamada Türkiye’ye gidemeyenlere BAE, Yunanistan, Güney Kıbrıs gibi seçenekler sunuluyor ancak bunlar Türkiye’den daha pahalı olduğu için aradaki farkı ödemek istemeyen pek çok turistin bu yükü göze almadığı bu yüzden Türkiye tur paketlerini ileri bir tarihe ertelemeyi tercih ettikleri belirtiliyor.

Rusya’nın 1,5 aylık sınırlama kararının, Türkiye turu satın alan en az 533 bin turisti etkileyeceği açıklanmıştı. 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum