Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Ruslar 'Yasaklar seçim sonuçlarını etkiler' diyerek Türkiye tatili kampanyası başlattı

Rusya’da sadece haziran ayı için Türkiye tur paketi satın alanların sayısı resmi açıklamalara göre 1 milyonu bulurken, charter uçuş yasağının 21 Haziran’a kadar uzatılması sonrası tepkiler devam ediyor.

Reklam
Ruslar 'Yasaklar seçim sonuçlarını etkiler' diyerek Türkiye tatili kampanyası başlattı
03 Haziran 2021 - 06:31
Turizm Federasyonu adlı dernek, vatandaşların anayasal dilekçe hakkını change.org sitesinde açtıkları bir kampanyada kullanarak Devlet Başkanı Vladimir Putin dahil devletin tüm en yüksek makamlarına seslendi ve Türkiye charter uçuşlar dahil tatil kısıtlamaların kaldırılması için başvuruda bulundu.

Rus basınına yansıyan haberlere göre, dilekçede devletten Anayasa'ya uyması ve Ruslara normal dinlenme hakkını geri vermesi istendi.

Derneği dilekçesinde Rus yetkililerden kısıtlamaları kaldırması ve Türkiye, Mısır, Yunanistan, Tunus, Karadağ, Bulgaristan ve pandemide epidemiyolojik durumu normal olan, Rusya vatandaşlarını kabule hazır tüm ülkelerin uçuşlara açılması çağrısı yapıldı.

Vatandaşların yurt içinde ve yurt dışında serbest dolaşım hakkını garanti eden Rusya Federasyonu Anayasası'nın 2. bölümünün 27. maddesine dayandırılan dilekçede turizm sektörü işletmelerinin üye olduğu dernek şu ifadeleri kullandı:

''Seyahat kısıtlamalarının kalkmaması durumunda turizm işinin tüm zararlarını ve turistlere yönelik yükümlülüklere ilişkin sorumluluğu karar vermekten sorumlu devlet yetkililerine yönlendirme ve ihlal edilen hakları savunmak için turistleri mahkemelere gönderme hakkını saklı tutarız. Bu sektörlerde Rusya Federasyonu'nun milyonlarca vatandaşı ve turistlerle birlikte on milyonlarca kişi var. On milyonlarca vatandaşı çalışma, para kazanma ve dinlenme hakkından mahrum bırakıyorsunuz ve bu haklar Anayasa güvencesi altında. Birçok vatandaşımız 2019 yılından bu yana normal tatil yapma fırsatından mahrum kaldı. Turistlerin iki yıl üst üste dinlenmediği bir durum, emek verimliliğinde düşüşe ve toplumsal hoşnutsuzlukta artışa yol açacak, bu da şüphesiz seçim sonuçlarını ve vergi tahsilatını etkileyecek''

Dilekçede ayrıca anayasal dinlenme hakkını kullanmanın imkansızlığı, yalnızca talep yoğunluğu nedeniyle Rus tatil destinasyonlarında yer olmamasıyla değil, aynı zamanda buralara gitmek isteyen herkesi barındırmanın objektif olarak imkansızlığından da kaynaklandığı vurgulandı. Bu nedenle dış destinasyonların açılması istendi.

Dilekçenin sonunda ''Seyahat özgürlüğü yasağı da dahil olmak üzere mevcut politikaların yaygınlaştırılması, 2022 yılında veya belki daha öncesinde iflasların başlayacağının habercisidir. Mali yıkım, düşündüğünüzden daha yakın.'' ifadelerine yer verildi.

Bununla birlikte Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova Rus NTV televizyonuna yaptığı açıklamada Türkiye ile uçuşlarda uygulanan kısıtlamalarla ilgili kararın koronavirüsle mücadele merkezi tarafından alındığını, Türkiye'de olumlu sürecin devam etmesi halinde Rus turistlerin en azından yaz ortası, Temmuz ayı itibarıyla Türkiye'de tatil yapma olanağı bulacağını umut ettiklerini söylemişti.Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum