Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Rusya'dan yeni 'aşı pasaportu' açıklaması!

Rusya'da parlamentonun üst ve alt meclislerinin başkanları, covid pasaportların tanıtımı hakkında konuştu.

Reklam
Rusya'dan yeni 'aşı pasaportu' açıklaması!
20 Ocak 2021 - 20:44
Reklam
Ülkede koronavirüse karşı aşılananların elektronik kaydının devlet sitesinde tutulacağını ve aşı sertifikaları verileceğini belirten Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matvienko'ya covid pasaportlarının gündemlerinde olmadığını söyledi.

İnsanların algısında covid pasaportunun, pulları olan kırmızı bir belge olduğu ve bununla vatandaşların ek haklar ve fırsatlar elde edeceği yönündeki algının gerçekleri yansıtmadığına vurgu yapan Matvienko, aşılamanın gönüllü olduğunu sözlerine ekledi.


Rusya Federasyonu'nda aşı pasaportu getirilmesi konusunun alt meclisin gündeminde olmadığını doğrulayan Devlet Duması Başkanı Viacheslav Volodin de yaptığı açıklamada ''Vatandaşların çıkarlarını etkileyen her şey, önce araştırılmalı, sonuçları analiz edilmelidir'' ifadelerini kullandı.


Aşı belgesi ve covid pasaportu kavramlarındaki kafa karışıklığına dikkat çeken Rusya Sağlık Bakanı Başkanı Mikhail Murashko ise yaptığı açıklamada şu ifadeleri kulandı:


''İlk belge yalnızca hastanın aşılanmış olduğu bilgisini içerir ve sertifika Devlet hizmetleri web sitesinde mevcuttur. Bir tür pasaportun getirilmesi bölgesel gündemde yer almıyor.''


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 20 Ocak'a kadar hükümete, aşılananlara sertifika verme meselelerini ele alması ve uygun öneriler sunması talimatını vermişti.

Bununla birlikte Sputnik V aşısı olan Sakhalin ve Kuril Adaları sakinlerinin, halka açık yerlerde tıbbi maske takmamalarına izin veren resmi bir belge alabilecekleri bildirilmişti.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum