Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Rusya düğmeye bastı! Aşı yaptıranlara Uluslararası Covid Pasaportu verilecek

Türkiye'nin turizmde ana pazarı olan Rusya'da koronavirüse karşı aşı yaptıranlara uluslararası tanınırlığı olan belge verilmesi için düğmeye basıldı.

Reklam
Rusya düğmeye bastı! Aşı yaptıranlara Uluslararası Covid Pasaportu verilecek
04 Ocak 2021 - 23:49
Reklam

Koronavirüs aşısı yaptıranlara dokunulmazlık sağlayacak özel sertifika ya da pasaport verilmesi konusunun uzun süredir tartışıldığı Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Başbakan Mihail Mişustin'e hazırlıkların  20 Ocak'a kadar tamamlanarak kendisine sunulması için talimat verdiği belirtildi.

Koronavirüse karşı aşılanmış kişilere özel sertifika verilmesi prosedürüne ilişkin düzenlemeleri yapacak olan Rusya hükümeti, bu belgelerin uluslararası seyahatlerde tüm ülkelerde geçerliliğinin tanınması sorununu da çözecek.


Kremlin resmi sitesinde yayınlanan talimatta, bu belgenin Rusya vatandaşlarının ülkeden ayrılması ve ülkeye girişinde ibra edilmesi konusuna işaret edilirken Rusya Halk Sağlığı Kurumu Rospotrebnadzor, aşı yaptıran kişiler için koronavirüs kısıtlamalarının iptal edilme olasılığının değerlendirildiğini duyurmuştu. Rusya'da bu kararın, aşı yapmakta tereddüt edenler için de etkili olacağı savunuluyor. 


Aşının yatırımcısı olan Rusya Doğrudan Yatırım Fonu'nun (RDIF) Başkanı Kirill Dmitriev, bu tür pasaportların 2021'de günlük yaşamın bir parçası haline geleceğini ve uçak yolculuklarının bu belgenin bulundurulması şartına bağlanacağını söyledi.


Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, ülke genelinde koronavirüs salgınına karşı aşı yaptıranların 1 Ocak'tan itibaren devlet hizmetleri sitesi üzerinden sertifika alabileceklerini belirtmişti.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum