Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Sağlık turizminde kaos! Avrupa ülkeleri Türkiye'yi kara listeye aldı

İtalya’da kuaförlük yapan 28 yaşındaki İbrahim Gül’ün İstanbul'da saç ekimi işlemi sırasında ölümü üzerine Türk Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Dr. Servet Terziler açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Sağlık turizminde kaos! Avrupa ülkeleri Türkiye'yi kara listeye aldı
13 Eylül 2021 - 17:25
Reklam
İtalya’da kuaförlük yapan 28 yaşındaki İbrahim Gül geçtiğimiz cumartesi günü Bağcılar’da özel bir hastanede girdiği saç ekim ameliyatı sırasında hayatını kaybetmiş ve şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçirilmiş, operasyonu gerçekleştiren doktor taksirle adam öldürme suçundan tutuklanmıştı.

Saç ekim işlemlerinin sadece cildiye doktorları, plastik cerrahlar ve medikal estetik hekimlik sertifikasına sahip hekimlerin gerçekleştirebileceğini dile getiren, kaçak saç ekim merkezlerine denetimlerin arttırılması gerektiğine vurgu yapan Türk Sağlık Turizmi Derneği Başkanı (TÜSATDER) Dr. Servet Terziler şu anda günümüzde maalesef saç ekiminden insanlar belli bir ciro yapıp belli karları elde ettiğini gördüğü için herkesin üşüştüğü bir alan olmaya başladı ve herkes kendine göre saç ekim merkezi kurduğunu belirtti. Bu konuda yetkinliği olmayan doktorların özellikle saç ekimini yapamayacağına vurgu yapan Terziler şunları söyledi: ''Güzellik uzmanları, anestezi teknisyenleri, acil tıp teknisyenleri, hemşirelerin bunları tek başına yapma yetkisi yoktur. Şu anda piyasada maalesef beyaz önlüğünü giyip hastanın karşısına çıkıp ben saç ekim koordinatörüyüm deyip bu işi yaptığını iddia eden birçok insan var. İstanbul’da şu anda saç ekim merkezlerinin yüzde 50’si gibi yarı yarıya bir oranda kliniğin bazen doktorsuz işlem yaptığı kulağımıza geliyor. Merdiven altı yerlerin çok olduğunu duyuyoruz. Bu durum Türk sağlık turizmine çok fazla balta vuruyor.''


Türk sağlık turizminin şu anda dünyada mercek altında olduğunu ve Avrupa'nın Türkiye'yi Black Market denilen bir kategoriye soktuğunu belirten Terziler bu kategori ile 'Türkiye’ye gitmeyin orada doktorlar değil, sağlık memurları saç ekimi yapıyor, hatta sağlıkçı olmayanlar yapıyor’ diye bir propagandaya başlandığını kaydetti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum