Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Salda'da göle girmek, yüzmek ve plajı kullanmak yasaklandı

15 Ekim itibarıyla Salda Gölü'nün Beyaz Adalar kısmında göle girilmeyecek, yüzülmeyecek ve plaj kullanılmayacak.

  • Reklam
Salda'da göle girmek, yüzmek ve plajı kullanmak yasaklandı
29 Eylül 2020 - 00:00
Reklam

Salda Gölü'nün, Beyaz Adalar bölgesinin endemik türlere ev sahipliği yapan ve göle rengini veren yapıların kuluçka merkezi olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Bilimsel araştırmalar ve raporlar doğrultusunda aldığımız kararla bu yapıların ezilerek azalmasının önüne geçiyoruz. Buna göre; 15 Ekim itibarıyla Beyaz Adalar kısmında göle girilmeyecek, yüzülmeyecek ve plaj kullanılmayacaktır" dedi.

Salda Gölü'nün Türkiye'nin eşsiz güzelliklerinden biri olduğunu belirten ve bu doğa harikasının hep güzel kalmasını, nesiller boyunca yaşamasını istediklerini belirten Bakan Kurum, yaptığı yazılı açıklamada, bütün çalışmalarının bu yönde olduğunu vurgulayarak  "Bölgedeki ekosistemi ve su kalitesini sürekli takip ediyoruz. Daha önce, Sayın Cumhurbaşkanımızın kararıyla korunan alan büyüklüğünü 7 kat artırdığımız ve Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen Salda ve çevresinde yapılaşmayı yasakladık. Bölgedeki kaçak yapıları yıktık ve sadece vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını gidereceği, doğal malzemelerden oluşan kullanım alanları oluşturduk. Göl yakınına araç park edilmesini engelledik. Göl çevresini dumansız hava sahası ilan ettik. 24 saat aktif kamera sistemi ile bölgeyi koruma çemberine aldık ve vatandaşlarımızın da www.saldagolu.gov.tr adresinden anbean takip etmesine olanak sağladık" ifadelerini kullandı.

Salda'nın korunmasına dair akademisyenler ve STK temsilcilerinden oluşan Çevre ve Tabiat Varlıkları Kurulu'nun tavsiyelerini uygulamaya geçirdiklerini belirten Bakan kurum şunları kaydetti:"Kurulun yeni tavsiye kararı doğrultusunda Salda Gölü ve çevresinde aldığımız tedbirlere bir yenisini daha ekledik. Beyaz adalar bölgesi, endemik türlere ev sahipliği yapan ve adeta göle rengini veren yapıların kuluçka merkezidir. Bilimsel araştırmalar ve raporlar doğrultusunda aldığımız kararla bu yapıların ezilerek azalmasının önüne geçiyoruz. Buna göre; 15 Ekim itibarıyla Beyaz Adalar kısmında göle girilmeyecek, yüzülmeyecek ve plaj kullanılmayacaktır. Bakanlık olarak, Beyaz Adalar bölgesinde yaklaşık 1,5 kilometrelik sahil şeridindeki taşıma kapasitesine bağlı olarak ziyaretçi sayısını belirleyecek çalışmamızı da başlattık. Tek gayemiz bu eşsiz güzelliği koruyarak gelecek nesillere aktarmak."


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum