Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

''Salda Gölü Suudlara söz verilmiş''

Burdur Yeşilova'nın Belediye Başkanı Mümtaz Şenel Göl çevresini imara açacak olan millet bahçesi için yapılan ihalenin gizli kapaklı yürütüldüğünü, milletvekillerinin dahi içeriye alınmadığını belirtti.

  • Reklam
''Salda Gölü Suudlara söz verilmiş''
05 Eylül 2019 - 12:18
Reklam

Burdur Yeşilova'nın Belediye Başkanı Mümtaz Şenel Göl çevresini imara açacak olan millet bahçesi için yapılan ihalenin gizli kapaklı yürütüldüğünü, milletvekillerinin dahi içeriye alınmadığını belirtti.

 

Burdur Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, "Yeşilova özel koruma alanı içinde. Benim ilçemde çivi bile çakamıyoruz ama Salda'yı koruyamıyoruz. Hatta ÇED raporu olmadan göl yakınında bazı alanlara madencilik ruhsatı bile vermişler" dedi.

 

Göl çevresini imara açacak olan Çevre Bakanlığı projesini eleştiren Şenel, Sözcü'den Özlem Gürses'e şu açıklamalarda bulundu:

 

"Salda Gölü'nün çeveresi 27 yıl önce Milli Emlak'tan dönemin belediyesine ücretsiz olarak tahsis edilmiş. Burada gördüğünüz bütün bu ağaçlar da belediye tarafından dikilmiş. Gölün çevresi 43 bin kilometrekare. Belediye o günden beri 21 bin metrekarelik alanı kapsayan halk plajını işletiyor. İçinde kamp alanları, küçük bir kafeterya, arka tarafta da duş ve tuvalet alanları var. Fakat kalıcı bir yapı yok. 31 Mart'ta biz seçildik, 1 ay sonra Biz millet bahçesi yapacağız, burayı terk edin dediler. Mayıs ayında turizm sezonu başladı, Çıkmayacağımızı belirttik. 63 bin TL ceza kestiler. Biz de dedik ki "Belediye 27 yılda 10 bin ağaç dikti. 2.5 milyon masraf etmiş. Kesin 63 bin lirasını üstünü verin.  Salda ihalesi planlar onaylanmadan yapıldı. Her şey gizli kapaklı, açık bir şey yok. Milletvekilimizi bile içeri almadılar. 7 firma katıldı, bunlardan ikisi Enam İnşaat ve İzbay İnşaat. Enam İnşaat, Ankara'da Melih Gökçek döneminde gündeme gelen ve sayısız ihale alan bir firma. İzbay İnşaat'ın ise merkezi Siirt'teymiş. Benim son duyduğum da şu; burası Suudlara söz verilmiş. İşin tuhafı, gölü korumak için burası Özel Çevre Koruma içine alındı, üç kişilik bir heyet kurdular, benim ilçemde çivi bile çakamıyoruz ama Salda'yı koruyamıyoruz. Hatta ÇED raporu olmadan göl yakınında bazı alanlara madencilik ruhsatı bile vermişler."

Salda Gölü'nün imara açılacağına yönelik iddialar özellikle sosyal medyada gündem yaratmıştı. Kamuoyunda yükselen tepkiler sonrasında bölgeye ziyarette bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Bembeyaz kumları ve turkuaz rengiyle göz kamaştıran tabiat harikası Salda Gölü'nün imara açılması veya etrafının betonlaşacağı şeklindeki iddia asla doğru değildir" demişti.

 

Emine Erdoğan, Bakanlığın bölgeyi korumak üzere geliştirdiği projenin, araç girişinin yasaklanması, plastik ve kimyasal kullanımının kontrol altına alınması, sigara izmariti atılmaması, beton yapılaşmaya asla izin verilmemesi gibi bir dizi hassasiyet içerdiğini ifade ederek, "Vatandaşlarımızın da işbirliği ile inşallah Salda Gölü'nü layıkıyla koruyacağız." diye konuşmuştu.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum