Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Salgının havacılık sektörüne etkisi! Uçuş noktalarının 3'te 1'i yok oldu

Dünya genelinde 50 bin rotadan oluşan uçuş ağına ulaşan havacılık sektörü koronavirüs nedeniyle kan kaybetmeye devam ediyor.

Salgının havacılık sektörüne etkisi! Uçuş noktalarının 3'te 1'i yok oldu
15 Kasım 2020 - 13:34
Reklam
Dünya genelinde 50 bin rotadan oluşan uçuş ağına ulaşan havacılık sektörü koronavirüs nedeniyle kan kaybetmeye devam ederken dünya genelindeki uçuş noktalarının üçte biri yok oldu.

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında sınırların kapatılması, ülke çapındaki kilitlenmeler ve yolcularda oluşan Covid-19 bulaşma korkusu sonucunda ticari seyahatler kısıtlanırken binlerce yurt içi ve yurt dışı bağlantılı havayolu tarifeleri tamamen kaldırıldı.

50 yıllık birikimin salgın nedeniyle ağır darbe aldığını, toparlanmanın uzun yıllar alacağını belirten ve önümüzdeki yıllarda, denizaşırı iş gezileri ve tatillerle birlikte muhtemelen aktarmasız uçuşların tamamen ortadan kalkacağını belirten havacılık uzmanlarına göre sektör ekonomik olarak ciddi zarar görmeye devam edecek.


OAG Aviation Worldwide’a göre, Ocak ayı sonlarında, yarısından fazlası ABD, Batı Avrupa ve Kuzeydoğu Asya’da olmak üzere dünya genelinde 47.756 operasyon rotası sayısı 2 Kasım’da 33.416’a geriledi. Queensland eyaletinde yer alan Hervey Körfezi, en çok balina izleme turları ve yakındaki Fraser Adası’na geziler için uğrak yeriyken OAG’ye göre, kasabanın Sidney uçuşu, salgının patlak vermesinden bu yana dünya çapında terk edilmiş olan 14.000’den fazla bağlantıdan biri.


Havacılık sektörünün aldığı ağır darbenin küresel ekonomiyi de sekteye uğratacağını belirten BM Sivil Havacılık Örgütü Raporu’na göre 2,7 trilyon dolarlık küresel ekonomik etkiye sahip olan sektör, koronavirüsten önce çoğunluğu turizm olmak üzere 65,5 milyon işi destekliyordu.


Havacılık analiz firması Cirium’a göre, yalnızca Asya’da bu ay bir yıl önce var olmayan 790 yeni rota çalışırken bu yeni bağlantıların dışında Asya’da artık çalışmayan 2.279 rota var. Verilere göre geçen yıl Kasım ayında Kazakistan’da Almatı ile Nur-Sultan arasında 1000’den fazla tarifeli uçuş yapılırken bu ay henüz hiç uçuş yapılamadı.

ABD’de, American Airlines Group Inc. İcra Kurulu Başkanı Doug Parker, hükümetten daha fazla destek alınmadığı takdirde ülkenin bazı kısımlarına uçuş yapılamayacağı konusunda uyardı ve şimdiden 13 ABD şehrine uçmayı bıraktıklarını belirtti.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum