Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

'Salgının olumsuz izlerini sildik, otellerden 'Bizi de satın alın' teklifleri alıyoruz'

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen turizm sektöründe birçok otel ya kapandı ya da maddi zorluklar sebebiyle el değiştirmek zorunda kaldı.

  • Reklam
'Salgının olumsuz izlerini sildik, otellerden 'Bizi de satın alın' teklifleri alıyoruz'
22 Ağustos 2021 - 05:34
Reklam
Portföyünde 21 otel bulunan grup, bu yıl başlattığı yeniden yapılandırmayla koronavirüs salgınının izlerini sildiğini açıkladı.

Son 10 yılda yaklaşık 300 milyon Euro yatırımla hayata geçirdiği, çoğu şehir otelinden oluşan portföyünün koronavirüs salgınından olumsuz etkilenmesi üzerine harekete geçen Akfen GYO 15’i Türkiye’de ve 4’ü Rusya’da olmak üzere 19 otelini işleten Accor Grubu ile kira sözleşmesini kendi lehine iyileştirdi.


Bu değişikliğin şirketin kira gelirine yılbaşından itibaren artış olarak yansıdığını anlatan ve mevcut borç tutarı olan 178 milyon Euro'yu 10 yıl vadeli olarak yeniden yapılandırdıklarını belirten Akfen GYO genel müdürü Sertaç Karaağaoğlu bu adımları yılbaşından itibaren gerçekleştirilen üç sermaye artırımıyla desteklediklerini böylece şirketin sermayesinin sekiz aylık dönemde beş kat büyüdüğünü söyledi.


Bu yılın başından itibaren 52,5 milyon Euro yatırımla çoğunluğu şehir otellerinden oluşan portföylerine Bodrum Loft Tatil Köyü ile Isparta ve Kütahya öğrenci yurtlarını eklediklerini ve portföylerini 21 otel, iki öğrenci yurdu, bir ofis binası olarak yeniden oluşturduklarını belirten ve portföylerinin şehir oteli ağırlıklı olması sebebiyle geçen yıl pandemi kaynaklı gelir düşüşlerinin yüzde 54’ü bulduğuna dikkat çeken Akfen GYO genel müdürü Sertaç Karaağaoğlu şunları söyledi:


''Yeniden yapılanma ile koronavirüsün oluşturduğu olumsuz tabloyu sildik. Şirketin gelirleri 2021 yılının ilk yarısında, geçen yıla göre yüzde 182 artış göstererek 63,9 milyon TL’ye çıktı. Salgın öncesi rakamları da yakalamış olduk. Bu başarı sebebiyle Covid-19 döneminde sıkıntı yaşayan Türkiye ve Rusya’daki otellerden bizi de satın alın diye teklif alıyoruz. Bu otellerin bazıları icra yoluyla bankaların eline geçti. İstanbul’da bulunan otellerle ilgileniyoruz. Elde ettiğimiz olumlu finansal tablolarımız ile gelecek dönemde temettü dağıtımı ve yeni yatırımlara odaklanacağız.''

  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum