Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Yabancı satışları daha karlı, yerli turiste daha az yer vereceğiz demişti! Oteli boş kaldı

Sianji Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Recai Çakır, turizm bölgelerinde çıkan orman yangınları ve İngiltere ve Almanya'nın Türkiye'yi riskli ülke ilan etmesinin sektöre etkisi üzerine açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Yabancı satışları daha karlı, yerli turiste daha az yer vereceğiz demişti! Oteli boş kaldı
15 Ağustos 2021 - 12:39
Reklam
TCMB açıkladığı Haziran ödemeler dengesi istatistiklerine göre hizmetler dengesi  kalemi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler 1.02 milyar dolar olurken birbiri ardına gelen doğal afetler ve İngiltere’nin ardından Almanya’nın da Türkiye’yi riskli  ülkeler listesine alması turizmcilerin ufkunu kararttı.

Ege ve Akdeniz bölgelerinde etkili olan orman yangınları, Ağustos ayında turist sayısında ciddi artış bekleyen turizmcileri endişelendirdi.


Mayıs ayında yaptığı açıklamayla Euro’nun yüksek olması nedeniyle yabancı turistlere daha fazla kontenjan ayırıp, yerli turiste daha az yer vereceklerini açıklayan Sianji Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Recai Çakır yangınların çıkmasıyla ve İngiltere'nin ardından Almanya'nın da Türkiye'yi yüksek riskli ülkeler listesine almasından sonra özellikle yurt dışından ciddi oranda rezervasyon iptalleri yaşadıklarını söyledi.


Bazı otellerde bu rakamın yüzde 25-30’lara kadar ulaştığını söyleyen Sianji Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Çakır şöyle devam etti:


''Bu iptallerin çoğu yurt dışından yapılan rezervasyonlar. Ciddi ciroların yapıldığı Ağustos ayında doluluklar yüzde 50’lere kadar geriledi. Turizmcilerin Ağustos ayı gelir beklentilerinde yüzde 25-30 arasında bir daralma oldu. Yüksek ciroların yapıldığı Ağustos ayında yüzde 20 civarında indirim yaparak sezonu boş geçirmemeye çalışıyoruz. Bazı otellerde doluluklar yüzde 50’lere kadar geriledi. Çok az sayıda otel yüzde 80 doluluk ile hizmet veriyor. Turizmcilerin Ağustos ayı gelir beklentilerinde yüzde 25-30 daralma oldu. Önümüzdeki günler turizmci açısından çok önemli.''

Ağustosun ikinci yarısından sonra toparlamaya başlayacaklarını öngördüklerini belirten Çakır yeni bir yangın veya olumsuz bir durum yaşanmazsa Eylül ayının güzel geçeceğini düşünklerini söyledi. Çakır şöyle devam etti:

''Umarım yaşadıklarımız herkese ders olur. Küresel ısınma baz alınarak tüm tedbirler çok kıymetli. Yangının söndürülmesinde çaba gösteren tüm kurum, kuruluş ve vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Ülkemize geçmiş olsun diliyorum.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum