Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Schengen Bölgesi'nde ilk! Karantinasız turist kabul etmeye başlıyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında pek çok ülke sınırlarını kapatırken kimi ülkeler de belirli koşulları karşılayanları kabul etmeye başladı.

  • Reklam
Schengen Bölgesi'nde ilk! Karantinasız turist kabul etmeye başlıyor
12 Şubat 2021 - 18:18
Reklam
Avrupa Birliği sınırları içinde öncü bir uygulama olan bu kararın, birliğe üye diğer ülkeler tarafından da yakın gelecekte emsal kabul edilip hayata geçirilmesi bekleniyor.

2020'nin Mart ayından itibaren pek çok ülke değişik seviyelerde de olsa sınırlarını kapattı veya ülkelerine gelecek yabancılara karantina şartı getirdi.


Uçuş trafiğinin çok büyük oranda azaldığı, turistik ziyaretlerin neredeyse sıfıra indiği bu dönemde özellikle Avrupa Birliği ülkeleri sınırlarını Schengen Bölgesi'ne dahil olmayan devletlere tamamen kapatmış durumda. Zorunluluk arz eden ziyaretler dışında Schengen Bölgesi'ne dahil olmayan ülkelerden ziyaretler tamamen durdurulmuş durumda.

2021 yılının başından itibaren başlayan aşılama çalışmaları, 2021 turizm sezonunda hayatın eski normale yakın bir noktaya gelme ihtimaline karşı umutları  arttırken aşılama çalışmalarının hızlanmasıyla birlikte seyahat kısıtlamalarında da belli başlı güncellemeler gündeme gelmeye başladı.

Baltık ülkesi Estonya da seyahat kısıtlamalarını aşılama faaliyetlerinin artmasından sonra güncelleme kararı alan devletlerden biri oldu. Baltık ülkesi Estonya uygulamaya aldığı yeni karara göre son altı ay içinde koronavirüs geçirmiş veya aşılanmış ziyaretçilerden karantina talep etmeyecek. 

Baltık ülkesi Estonya, bununla birlikte her iki doz aşılamayı tamamlamış yabancı ziyaretçilerinden de bundan böyle ülkeye girdikleri andan itibaren zorunlu olan karantinayı kaldırdı. Estonya'nın uygulayacağı bu karar ile birlikte Türkiye gibi AB üyesi olmayan ülke vatandaşları da gerekli koşulları karşılamaları şartıyla seyahat edebilecek.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum