• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Schengen vizesi başvurularında yeni dönem başlıyor! İşte Türkiye'ye etkisi

Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri, Schengen vizesi başvurularının dijital ortamda yapılabilmesine yönelik raporu kabul etti.

  • Reklam
Schengen vizesi başvurularında yeni dönem başlıyor! İşte Türkiye'ye etkisi
01 Şubat 2023 - 12:46
Reklam
Reklam
Reklam
Avrupa Parlamentosu’nun üzerinde çalıştığı düzenlemeye göre artık online ortamda alınacak başvurular Türkiye’den yapılan Schengen vizesi başvurularını nasıl etkileyecek?

AP'nin Sivil Özgürlükler Komitesine sunulan ve 5'e karşı 34 milletvekilinin kabul oyu verdiği rapor, vize başvurularının dijital olarak yapılarak vize süreçlerinin hızlandırılmasını ve güvenliğin artırılmasını hedefliyor. Vize başvurularının dijitalleşmesi için gerekli yasal süreç içinde, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin temsilcilerinden oluşan AB Konseyi, AB Komisyonu ve AP'nin ortak müzakerelerle sonuca varması gerekiyor.


AB kurumlarının anlaşması halinde vizeler artık pasaportlara basılmayacak, bunun yerine dijital sisteme işlenecek. Peki bu durum Türkiye’den yapılacak Schengen vizesi başvurularını nasıl etkileyecek. Bu düzenlemenin amacının açık bir nokta kalmaması olduğunu söyleyen yetkililer başvuruların daha kolay bir hale gelebileceğini söylerken, ilk kez yapılan başvurularda alınan parmak izi uygulamasının devam edip etmeyeceğinin henüz netlik kazanmadığını söyledi.

Düzenlemenin kabul edilmesi halinde işlemlerin hızlanıp hızlanmayacağı konusunda da açıklamalarda bulunan yetkililer başvuru sürecinin kendileri için de daha kolay olacağını ve bu kararla birlikte işlerin de hızlanacağını söyledi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum