Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

Sektörden 'Sağlık Turizmi Bakanlığı' kurulsun talebi

Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Derneği Başkanı Dr. Köksal Holoğlu, koronavirüs salgını öncesi ve sonrasında sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sektörden 'Sağlık Turizmi Bakanlığı' kurulsun talebi
20 Haziran 2020 - 14:04
Reklam

Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Derneği Başkanı Dr. Köksal Holoğlu, koronavirüs salgını öncesi ve sonrasında sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Dünya sağlık turizmi sektöründe ilk 5 ülke arasında yer alan Türkiye, 2020 yılına sağlık turizmi açısından olumlu başlamasına rağmen salgın, planları olumsuz etkiledi. 

 

Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Derneği Başkanı Dr. Köksal Holoğlu, sektör araştırmalarına göre salgın sonrası mevcut durumda yurt dışından hasta kabule başlanan 20 Mayıs’tan bugüne kadar ülkeye 3 bine yakın hasta geldiğini söyledi.

 

Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Derneği başkanı Dr. Köksal Holoğlu, sağlık turizmine ilişkin detaylı bilgiler verdi. Normalleşme ile birlikte 20 Mayıs'ta yurtdışından belli alanlarda hasta kabul edilmeye başlanmıştı. Holoğlu, sektör araştırmalarına göre salgın sonrası mevcut durumda 20 Mayıs'tan itibaren ülkeye 3 bine yakın yurtdışından hasta geldiğini belirtti.

 

Türkiye'nin sağlık turizminde çok büyük bir güç olduğuna vurgu yapan Holoğlu, ülkenin çok ciddi bir sağlık potansiyeli olduğunu ancak bunun iyi yönetilmesi gerektiğini, doğru yönetilirse dünya sıralamasında en tepeye çıkılarak sağlık turizminde 50 milyar dolargelirin hayal olmayacağını söyledi.

 

Teknoloji bakımından da Türkiye'nin özellikle son dönemlerde büyük bir ivme kazandığını anlatan Holoğlu, “Türkiye'de 650 özel hastane var. Onlarda ve diğer sağlık merkezlerinde yüksek teknolojili cihazlar ile hizmet veriliyor Bir hasta aynı gün bütün işlemlerini yaptırabiliyor. Uzman hekime erişme hızı da çok yüksek. Diğer ülkelerde böyle bir durum yok” diye konuştu.

 

Sağlık turizminin tek elden yürütebilmesi için bu alana özgü bir bakanlık kurulması talepleri olduğunu söyleyen Holoğlu, kurulacak bir Sağlık Turizmi Bakanlığı ile sağlık turizminin bir yıllık otomotiv ihracatının üzerine çıkabileceğini kaydetti.

 

Türkiye 2019 döneminde 1.5 milyon sağlık turisti ağırladı ve toplam 6 milyar dolar gelir elde edildi. Kişi başına ortalama harcama tutarı ise 4 bin dolar olarak gerçekleşti. Hastaların yüzde 60'ı Orta Doğu'dan gelirken yüzde 20 Rusya ve Ukrayna, yüzde 10 Avrupa, yüzde 5'er de Afrika ve diğer ülkelerden geldi. 

 

Ziyaretçi sayıları bakımından Türkiye dünya sağlık turizmi liginde dördüncü sırada yer alıyor. İlk sırada Hindistan'ın bulunduğu listede ikinci Malezya üçüncü Tayland yer alıyor. 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum