Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Seyahat acentalarının 'aşı turu' ilanlarına yalanlama!

Son zamanlarda tüm dünyanın gündeminde olan ve milyonlarca kişinin olmayı beklediği koronavirüs aşısı, fırsatçıları harekete geçirdi.

  • Reklam
Seyahat acentalarının 'aşı turu' ilanlarına yalanlama!
11 Nisan 2021 - 15:45
Reklam
Koronavirüs aşısı olmak isteyenlerin sayısında yaşanan artış sonrasında fırsatçılara gün doğarken sosyal medyada Covid-19 Turu paylaşımları ile vatandaşların yurtdışında aşı olmalarını sağladıklarını ileri süren seyahat acentası sayısı da arttı.

Bazı seyahat acentaları Rusya, Sırbistan, Dubai gibi ülkelere aşı turları düzenlemeye başladığını duyururken, acentaların sosyal medya hesaplarından paylaştığı tur kapsamında, karşılığında vatandaşları götürdükleri ülkede aşı olmalarını sağlamanın yanında transfer, konaklama ve yeme-içme gibi ihtiyaçlarını karşıladıkları bilgisi de yer aldı.


Vatandaşların Biontech, Phizer, Sinovac, Sputnik gibi aşılar arasından istediğini seçiyor, fiyatlar ise 324 Euro (3 bin 150 lira) ile 1099 Euro (10 bin 680 lira) arasında değişiyor.


Belli tarihlerde turlar düzenlediklerini ve öncesinde gitmek istenirse, açtıkları VIP paketler ile 50 Euro fazla ödenmesi durumunda istenen tarihte de kişilerin gidilebildiklerini söyleyen aşı turu düzenlediğini belirten bir seyahat acenta yeklisi düzenlenen turlarla ilgili şunları söyledi:


''2 doz aşı yapılıyor. Bilgilerinizi gideceğiniz ülkenin sağlık bakanlığı sistemine giriyoruz ve oradan randevu alıyoruz. Konsolosluklarla da birlikte çalışıyoruz. Zaten bize turla ilgili Türk makamlarından bir bildiri gelmedi. Biz de bu turlara 3 haftadır devam ediyoruz. Çok rezervasyon alıyoruz.''

Aşı turu düzenlenen ülklerden biri olan Sırbistan Belgrad Türkiye Büyükelçiliği ise düzenlendiği belirtilen aşı turlarıyla ilgili olarak şu bilgileri paylaştır:

''Seyahat acentalarının tur için buraya getirdiği vatandaşların aşı olmasına ilişkin bir bilgimiz yoktur. Geçtiğimiz haftalarda Astra Zeneca aşısını, komşu ülkelerden gelen vatandaşlar oldu. Biz zaten bununla ilgili onlara bizde aşı var, gelin aşı olun çağrısında bulunmuştuk. Ancak bunun dışında, herhangi bir seyahat acentasının Türk vatandaşlarını Sırbistan'a getirip aşı olmalarını sağlaması gibi bir durum söz konusu değil. Olsa, buradaki yetkili makamların haberi olurdu. Sağlık Bakanı Ana Brnabic de bir açıklama yaparak, bundan sonra yurtdışından gelenlere aşı yapılmayacağına dair bilgi verdi.''

Türkiye’deki kanunlar kapsamında tur programı hazırlanıyorsa burada yasadışı bir durum olmadığını, acentaların misafirlerinin sigortalarını yapmakla ve vaat ettikleri programı yerine getirmekle yükümlü olduğunu belirten Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Disiplin Kurulu Başkanı İbrahim Canatan ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Eğer Sırbistan’da ya da Dubai’de ekstra paket olarak aşı hizmeti veriyorlarsa ve o ülkelerin yasalarında bununla ilgili bir sorun yoksa bu tur düzenlenebilir. Burada biz bunun tanıtımının yasal olup olmadığı ile ilgili Sağlık Bakanlığı’na başvuruda bulunduk ve bunu araştırıyoruz. Henüz bir geri dönüş olmadı. Ancak burada tüketicilerin dikkat etmesi gereken şey seyahat acentalarının orada anlaşmış olduğu sağlık hizmeti veren yerel acentayla anlaşmış olup olmadığı ve o aşıların gerçek aşı olup olmadığı. Biz seyahat acentalarını denetliyoruz ancak bu dönemde başka ülkelerdeki sağlık turizmi yapan seyahat acentalarının ne kadar güvenilir olduğu soru işareti.''

Edinilen bilgiye göre Türkiye’den yurtdışına gidip aşı yaptırılması halinde, bu aşıların Türkiye’de sisteme girilmesi mümkün olmazken yurtdışında yapılan aşı resmi bir şekilde uygulanmadığı için güvenilirliği de sorgulanabiliyor. Bununla birlikte hangi ülkede aşı olunduysa o ülkeden aşı karnesi verilebiliyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum