Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Seyahat balonu uygulaması ile karantinasız turizm başlattılar! İlk vaka tespit edildi

Koronavirüs dünya genelinde hız kesmeden can alırken, Yeni Zelanda ve Avustralya arasından seyahat balonu ile karantinasız seyahat uluslararası kamuoyunda kendinden sıkça söz ettirdi.

  • Reklam
Seyahat balonu uygulaması ile karantinasız turizm başlattılar! İlk vaka tespit edildi
21 Nisan 2021 - 07:31
Reklam
Koronavirüsüle etkin bir şekilde savaşan Yeni Zelanda ve Avustralya, aralarında seyahat balonu başlatınca dünyanın gözü bu iki ülkeye çevrilmişti.

Salgınla başarılı bir şekilde mücadele eden iki ülke, seyahat balonu adını verdikleri sistemle karantinasız şekilde sınırlarını birbirlerine açtı.


Yeni Zelanda’dan yola çıkan turistlerin Avustralya'daki Sydney Havalimanı’nda kendilerini karşılayan arkadaşları ve yakınlarıyla sarıldığı görüntüler uluslararası medya kuruluşlarına yansırken bu görüntülerin ardından sıcak bir gelişme yaşandı.


Guardian’ın haberine göre, uygulama başladıktan yalnızca bir gün sonra Yeni Zelanda’nın Auckland Havalimanı’nda görevli bir çalışanda koronavirüse rastlandı.


Ülkenin en büyük ve işlek havalimanlarından biri olan Auckland Havalimanı’ndaki çalışanın, tamamen aşılanmış olduğu ve rutin kontroller sırasında test sonucunun pozitif çıktığı öğrenildi.

Seyahat balonu uygulamasıyla karantinasız seyahatin başlamasının 1 gün sonrasında ortaya çıkan vaka sonrası açıklamalarda bulunan Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern adını açıklamadığı çalışanın uçakları temizleyen bir görevli olduğunu, kırmızı bölgede çalıştığını, bu bölgede yüksek riskli ülkelerden gelen yolcuların olduğunu, yeni vakanın Avustralya’dan gelenlerle ilgili herhangi bir bağlantısı bulunmadığını savundu.

Avustralya cephesinde açıklama yapan Sağlık Bakanı Greg Hunt yeni vakanın Avustralya ve Yeni Zelanda arasındaki seyahat balonunu etkilemeyeceğini, Yeni Zelanda’nın uyguladığı sisteme tam olarak güven duyduklarını belirtti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum