Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Seyahat sigortaları turizm sektörüne merhem olacak mı?

Koronavirüs salgınının tüm olumsuzluklarına rağmen fırsat kapısı araladığı sektörlerden biri de sigortacılık oldu.

Reklam
Seyahat sigortaları turizm sektörüne merhem olacak mı?
09 Mart 2021 - 09:47
Reklam
Turistlerin ziyaret ettikleri ülkelerde koronavirüs kaynaklı başlarına gelebilecek sıkıntıların maliyetini karşılamak için birçok sigorta firması, poliçe seçeneklerine ücreti karşılığında Covid-19'u da ekledi.

Koronavirüs salgını sonrasında turistlerden zorunlu sigorta isteyen ülkelerin sayısının artması sigortacıların yüzünü güldürse de salgında yeni bir dalga yaşanma olasılığı, sektör için büyük kayba uğrama riskini de barındırıyor.

Salgın içerikli seyahat sigortaları, sadece hastane faturasını veya ölüm söz konusu olduğunda cenaze masraflarını değil, iptal edilen uçak ve otel rezervasyonlarının da geri ödemesini kapsadığından diğer poliçelere göre sigortacılar için daha riskli durumda. Reuters'ın haberine göre koronavirüs sigorta pazarının yıllık 30 ile 40 milyar dolar değerine ulaşması bekleniyor.


Bununla birlikte aşılamaların başlamasıyla birlikte uzun bir aradan sonra tatile gitmeyi umut edenler için bu yılın daha masraflı geçmesi bekleniyor.


Ekonomisi turizm gelirlerine bağlı olan birçok ülke yolculara koronaviürüs seyahat sigortasını şart koşarken, giriş çıkışlarda yaptırmanın zorunlu olduğu PCR testlerinin de ücreti tatil faturalarını kabartıyor.


Bazı ülkeler ise sadece gümrükte değil, ülkeye girdikten sonra belirli aralıklarla PCR testinin yapılmasını şart koşuyor. Örneğin İngiltere'ye ulaşan bir kişi, ülke vatandaşı olsun olmasın, 10 günlük karantinanın 2'nci ve 8'inci gününde koronavirüs testi yaptırmak zorunda. Bu test için önceden randevu alıp, 210 sterlin civarındaki ücretini ödediğini ispatlamayanlar ülkeye alınmıyor.

Zorunlu koronavirüs seyahat sigortasının nasıl şekilleneceği aşılama programlarının gidişatına göre belli olacak ancak BM Dünya Turizm Örgütü'nün eski genel sekreteri Taleb Rifai'ye göre aşılama süreci küresel çapta yıllar alacağından zorunlu koronavirüs seyahat sigortası uzun bir süre uygulamada kalacak.

Türkiye piyasasında, yurt dışını ziyaret edecek olanlar için 1 aylık poliçeler kişi başı ortalama 45 Euro'dan başlıyor, poliçenin kapsadığı maddelerin sayısına göre bu ücret 100 Euro'ya kadar çıkabiliriyor.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum