Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Seyahatler için aşı pasaportu şartına bir itiraz da DSÖ'den geldi!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Covid-19 Acil Durum Komitesi, uluslararası seyahatler için zorunlu aşılama gerekliliğine karşı çıktı.

  • Reklam
Seyahatler için aşı pasaportu şartına bir itiraz da DSÖ'den geldi!
16 Ocak 2021 - 14:42
Reklam
Uluslararası seyahatler için zorunlu aşılama gerekliliğine karşı çıkılan ilgili açıklama, 15 Ocak tarihinde örgütün resmi internet sitesinde yayınlandı.

Resmi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada aşıların enfeksiyon bulaşmasını azaltmadaki rolünün henüz belirlenmediği ve şu anda bulunabilirliğinin son derece sınırlı olduğuna dikkat çeken DSÖ Covid-19 Acil Durum Komitesi ülkelerin ziyaretçilerden aşı sertifikası sunmalarını istememelerini tavsiye etti.


Organizasyon temsilcileri uluslararası seyahatler için covid pasaportları getirmeyi ciddi şekilde düşündüklerini açıklamakla birlikte, koronavirüse karşı aşı üreticilerinden, ürünlerin etkinliği, ulaşılabilirliği ve ücretleri hakkında da bilgi talebinde bulundu.

Yapılan açıklamada ayrıca bu tür verilerin yokluğu, dünya çapında zamanında ve dengeli bir aşı tedarikinin organizasyonunu engellediğine dikkat çekildi.

Uluslararası seyahatlerde aşı kullanımıyla ilgili yapılan bir ankette kullanıcıların neredeyse yarısı uluslararası seyahatler için koronavirüse karşı aşılanmayacağını beyan ederken anket katılanların yüzde 22'si seyahat edebilmek adına aşı olmaya hazır olduğunu belirtti. Yüzde 17'lik bir kısım ise aşının uygun bir fiyata satılması ve çoğu turistik ülkede tanınması durumunda bunu kabul edeceğini belirtti.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum