Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Seyahatlerde yeni dönem! Dijital Seyahat Kartı uygulaması başlıyor

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Dijital Seyahat Kartı uygulamasının birkaç hafta içinde çıkacağını duyurdu.

Reklam
Seyahatlerde yeni dönem! Dijital Seyahat Kartı uygulaması başlıyor
23 Şubat 2021 - 21:47
Reklam
iOS ve Android platformlardan ücretsiz olarak indirilebilecek uygulama içerisinde COVID-19 testi ve aşı bilgileri bulunacak.

IATA tarafından yapılan açıklamaya göre kartta, testler ve aşıların yetkili kurumlar tarafından yapılıp yapılmadığı bilgisi de yer alacak.


Birçok ülkede koronavirüs salgını nedeniyle sıkı karantina ve diğer önlemlerin uygulandığı bir dönemde bu kartın uçak yolculuklarının ve seyahatlerin yeniden başlayabilmesinde büyük önemi olacağını belirten IATA'nın havalimanları ve dış ilişkilerinden sorumlu bölge direktörü Vinoop Goel yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Asıl mesele güven. Yolcular yaptırdıkları testin doğru olduğuna ve bunun onlara ülkeye girmelerini sağlayacağına güvenmeliler. Hükümetlerin de testlerin doğru olduğuna ve istedikleri koşulları karşıladığından emin olmaları gerekiyor.''


Dijital Seyahat Kartı'nın modüler olarak tasarlandığını ve bazı ülkelerde uygulanmaya başlanan diğer dijital çözümlerle uyumlu olacağını söyleyen Goel Singapur Hava Yolları'nın Aralık'ta seyahat kartını deneyen ilk havayolu şirketi olduğunu hatırlattı.


Havayolu taşımacılığı sektörü umutlarını karantinasız seyahatlerin başlamasına bağlamış durumda olsa da sektör temsilcileri IATA'nın mobil uygulamasıyla bile bu konuda hızlı ilerleme sağlanamayabileceğini belirtiyor.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Gokhan Duman
    4 ay önce
    Bundan bir yil once hepinizi asilayacaz deseler kimse yaptirmazdi. Yine bir yil once hepinizi cipliyecez ve fisleyecez deseler bunu soyleyenlere kimse itibar etmez ve dalga gecilirdi veya kufredilirdi. Geldigimiz noktaya bakin. Ileride asi olmayanlari ucaklara otobuslere almayacaklar veya yollarda uygulama yapip kendi ozel araclariylada seyehat etmesine mani olundugunda hersey icin cok gec olacak. Zaten ucaklara test yaptirmadan binemiyorsunuz bu fisleme niye? Kimsede sorgulamiyor Zaten bu guruh Birlesmis milletlerin basinda dunya saglik orgutunun basinda, Iatanin basinda, Uefanin basinda,akliniza gelen butun uluslararasi kuruluslari ya kendileri bu planlari icin icat etmis yada oralari ele gecirmis durumdalar. Icin aci tarafi ulus devletlerde bu ceteler ne derse harfiyle uyguluyor kimsede dur demiyor. Bunlari oralardan almadan veya bu orgutleri bitirmeden insanogluna kurtulus yok aklim kesti.