Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Sezon öncesi otel fiyatları arttı! İç turizmde umutlar son dakikacılarda

2021 turizm sezonu öncesi konaklama tesislerinde fiyatlarda yüzde 30 artış gözlenirken sektör, iç turizm hareketinin son dakika satışlarla geçen yılı aşmasını bekliyor.

  • Reklam
Sezon öncesi otel fiyatları arttı! İç turizmde umutlar son dakikacılarda
29 Mart 2021 - 12:33
Reklam
Erken rezervasyon dönemi bitmedi ancak yerli turistin talebi de beklemede. Oda fiyatlarında maliyet ve kur sebebiyle geçen yıla göre yüzde 30’lara varan artışlar var.

Erken rezervasyonda umduğu talebi bulamayan sektör temsilcileri, herkesin tatile ihtiyacı olduğunu düşünerek, talebin Nisan ve Mayıs gibi hareketleneceğini belirtirken, iç turizmin son dakika satışlarla geçen yılı aşmasını bekleniyor.


Enuygun’un verilerine göre en çok ilgi gösterilen bölge Akdeniz olurken normalleşme haritasındaki mavi renkli şehirleriyle Güneydoğu Anadolu da en çok ilgi gösterilen bölgeler arasında yer aldı ve kültür turlarına olan ilginin yeniden canlanması bekleniyor.


Geçen yıla göre, fiyatlarda otel bazlı farklılık olduğunu ve 2021 yaz tatili fiyatlarında, geçen yıla oranla ortalama yüzde 20-25 civarında bir artış olduğunu belirten Tatil Sepeti Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz, dövizdeki artışlar ve otellerin maliyetlerinde ciddi artışların olması sonucunda bu durumun bir şekilde fiyatlara da yansıdığını belirterek şunları söyledi:

''Fiyatların, kısmen de olsa talebe olumsuz etkisi oluyor. Ancak bir yılı aşkın süredir evlere kapanan insanlar, bu olumsuz ruh halinden sıyrılmak için tatile her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyor. Tatil talebinin her ay artarak geliştiğini gözlemliyoruz. Özellikle sezon yaklaştıkça, son dakika satışlarında çok daha yoğun bir talep olacak. Kış sezonunda kayak otelleri ve termal otellere talep aldık. Kış tatili isteği, yaz sezonda da bu talebin oluşacağının göstergesi. Ramazan Bayramı ile iç pazar talebi artar. Yeni sezonda ise, 2020'nin üzerinde bir iç pazar rakamı ile karşılaşmayı öngörüyoruz. 2019 sezonu kadar olmasa da yine de ciddi bir toparlanma bekliyoruz. Aşı, seyahat izin kısıtlamaları sezonun nasıl şekilleneceğini belirleyecek en önemli etken. Mayıs sonu itibariyle ciddi bir hareketlenme bekliyoruz.''

2021 yılının ilk çeyreği biterken, Enuygun kullanıcılarının bu yıl en çok Uludağ otellerinin arattığını ifade ederek, onu İstanbul Antalya ve İzmir otellerinin izlediğini belirten Enuygun ve Wingie'nin kurucu ortağı ve CEO'su Çağlar Erol ise şunları söyledi:

''Pandemi sebebiyle uzun yolculuklar gerçekleştirmek istemeyenlerin ilk tercihi olan İstanbul’a yakın tatil yerleri bu yıl sıklıkla aratılan destinasyonlardan. Geçen yıla göre yüzde 587 artış ile İğneada en çok aranan İstanbul’a yakın yer. Ayrıca Ağva Merkez ve Sapanca’nın da aramaları geçen yıla göre artış gösterdi.''

Bu yıl turizmin geçen yıldan çok daha iyi olacağını umut ettiklerini söyleyen Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, turizmde iyileşmenin de aşılanmaya paralel artış göstereceğini ifade ederek şunları söyledi:

''Deniz-Kum-Güneş turizminde geçen yıla göre yüzde 100, kültür turlarında da yüzde 200 civarı artış bekliyoruz. Otel fiyatlarında geçen yıla göre yüzde 25 ile 30 civarında bir artış söz konusu. Bu da enflasyon, döviz kurlarının ve talep artışı göz önüne alınırsa normal sayılır. Temmuz ve Ağustos ayları özellikle Bodrum ve Çeşme Türk turistler tarafından şimdiden talep patlaması yaşıyor. Kültür turlarına ise Mayıs ve Haziran aylarında ilgi var. Karadeniz, Kapadokya ve son 2 yıldır moda olan Gaziantep, Hatay, Kayseri ve Adana illerimize yapılan gastronomi ve kültür turlarına rağbet çok büyük.''

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum