Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Sinema ve televizyon sektörü destek bekliyor!

Kültür endüstrisinin en önemli araçlarından biri olan sinema ve televizyon sektörü doğrudan ya da dolaylı olarak başka birçok sektörü de etkiliyor.

Reklam
Sinema ve televizyon sektörü destek bekliyor!
15 Nisan 2021 - 15:51
Sadece bireyleri eğlendirmek değil kültür seviyelerini arttırmak, farklı alanlar hakkında bilgi edindirmek, sektörel olarak istihdam yaratmak gibi bir dizi fonksiyonu oaln sinema ve televizyon sektörü, tarihin belirli dönemlerinde ekonomik, sosyal ve siyasi birçok sıkıntı yaşamasına rağmen pandemi sürecindeki kadar derinden etkilememişti.

Covid-19 ne yazık ki yazımından çekimine her aşamasında sinema ve televizyon sektöründe ciddi yaralar açtı, kayıplar verdirdi.

Haberimizde sektörün sıkıntılarını oyuncu Sedat Erdoğan ile konuştuk.

Çukur başta olmak üzere bir çok yapımda rol alan ve Ahmet Mümtaz Taylan’a benzerliğiyle bilinen, pandemi sürecinde üretim ve sunumda sektörde ciddi bir düşüşün olduğuna dikkat çeken Sedat Erdoğan şunları söyledi:

''Hiçbir dönemde şimdi olduğu kadar zorlanmamıştık. Seyahatler kısıtlı olduğundan yurt dışındaki oyuncular Türkiye’deki meslektaşları ile buluşamadı. Setler iptal edildi, çekimlere ara verildi. Bu durum sektörde istihdam edilen herkesin bütçesini etkiledi. Ben, bir yandan iş adamı kimliğim olduğu için nispeten daha az etkilensem de Almanya’da yaşıyor olduğumdan, ülkemdeki meslektaşlarımla bir araya gelemedim. Bu durumda yeni şeyler üretebilmeyi ve fikir alışverişinde bulunmayı etkiledi.''

Pandemi sürecinde en çok yükselişin dijital platformlarda yaşandığının da altını çizen, Türk oyuncuların bu platformlarda daha aktif olması gerektiğini belirten Erdoğan şöyle devam etti:

''Sektör ve oyuncular yeni dünya düzenine ayak uydurmalılar, dil öğrenmeliler, çok okumalılar. Her rolü üzerlerine giyebilecek kapasiteye erişebilmeliler. Kısacası oyuncular kendilerini geliştirli. Örneğin benim bu meslekte ilerlememe ön ayak olan kişi Yönetmen ve Oyuncu dostum Uğur Yıldıran’dır. Kendisi ile yolun başından bu yana güçlü bir bağ kurduk. Bilgi ve tecrübe böylece paylaştıkça değer kazandı.''

Bu zorlu salgın sürecinin ne zaman biteceğinin kestirilememesi ve 3’üncü dalga söylemleri zaten yara alan sektörü daha da kırılgan hale getirdiğini belirten Erdoğan kamu kurumlarının ve bilinçli bireylerin desteğinin sektörün darboğazdan çıkmasına bir nebze de olsa katkı sağlayacağını kaydetti.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum