Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Sönmeyen ateşin bulunduğu bölgenin koruma statüsü değiştirildi

İlk olimpiyat ateşinin Antalya'nın Kemer İlçesi sınırlarında bulunan Çıralı'daki ünlü Yanartaş'tan alındığı tahmin ediliyor.

  • Reklam
Sönmeyen ateşin bulunduğu bölgenin koruma statüsü değiştirildi
13 Haziran 2021 - 14:59
Reklam
Kemer'den yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta Olimpos'un tepelerinde 230 metre yükseklikte binlerce yıldır sönmeyen ateş kaynağına sahip Yanartaş, koronavirüs salgınına rağmen turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Likya Yolu üzerinde yer alan Yanartaş'ta bulunan yazıtlarda olimpiyat oyunlarının ilk ateşinin bu dağdan alındığı ve bu oyunların dünyada ilk defa bu bölgede oynandığı aktarılıyor. Ayrıca Yunan tanrısı Hephaistos'un tapınağının kalıntıları da bölgede yer alıyor. Binlerce yıldır sönmeyen, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti kendine çeken sönmeyen ateşin bulunduğu bölgenin koruma statüsü değiştirildi.


Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile Çıralı Yanartaş Doğal Sit Alanı'nın koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucu, kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesine kararı verilirken belirlenen sınırlar içerisindeki her türlü faaliyet sıkı kurallara bağlandı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum