Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İşte tam kapanma döneminde Antalya'daki turist sayısı

Turizmin başkenti Antalya'da otellerinde Mayıs ayında yüzde 90 doluluk beklenirken, Rusya'nın 1 Haziran'a kadar charter uçuşları durdurması ve Türkiye'deki tam kapanma nedeniyle doluluklar yüzde 30'larda kaldı.

Reklam
İşte tam kapanma döneminde Antalya'daki turist sayısı
03 Mayıs 2021 - 16:02
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan ve dünya turizm sektörü açısından da örnek teşkil eden Güvenli Turizm Sertifikası kapsamında hijyen, mesafe ve maske başta olmak üzere 150’ye yakın kriterin uygulandığı Antalya otellerinde, yerli ve yabancı turistlere Safe Tourism (Güvenli Turizm) programı uygulanıyor.

Mayıs ayı için çok ciddi doluluklar beklediklerini ancak özellikle Rusya’nın aldığı erteleme kararı ve akabinde alınan tam kapanma kararı ile birlikte Mayıs ayında rezervasyonlarda çok ciddi düşüşler yaşadıklarını belirten sektör temsilcilri yüzde 90’lara varan doluluk beklentilerinin bir anda yüzde 30’lara düştüğünü, Mayıs geneli doluluklarında yüzde 30 seviyelerinde kaldığını belirtti.

Türkiye’de, 29 Nisan’dan 17 Mayıs’a yaklaşık 3 haftalık tam kapanma döneminde Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'ne (TÜRSAB) bağlı seyahat acentaları ve turizm sektörü temsilcilerinin veri ve tahminlerine göre Antalya’da 100 binin üzerinde yabancı turist, 10 bin de Türk misafir olduğu kaydedildi.

Koronavirüs öncesi yaz aylarında günde 100 bin turistin geldiği Antalya’daki otellerde yaklaşık 20 günlük süreç için toplamda 100 binin biraz üstünde turist konaklıyor. Türk misafirlerin önemli bölümünün kendine ait yazlıkları bulunduğu belirtildi.


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum