• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Tarihi Kapalıçarşı'nın artık çatısı da gezilebiliyor!

James Bond filminin çekimleri sırasında çatısı zarar gören tarihi Kapalıçarşı'nın A'dan Z'ye restorasyonu büyük ölçüde tamamlandı.

  • Reklam
Tarihi Kapalıçarşı'nın artık çatısı da gezilebiliyor!
25 Ocak 2023 - 23:36
Reklam
Reklam
Reklam
Tarihi dokusu ve yoğun ticari hayatıyla yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan, restorasyon ve deprem güçlendirme çalışmalarıyla yenilenen Kapalıçarşı, iki yıldır aşamalar halinde devam eden kapsamlı restorasyon süreciyle eski günlerine dönmeye hazırlanıyor.

Yaklaşık 45 bin metrekarelik kapalı alana sahip, 3 bin 600 dükkan ve 14 han bulunan, restorasyon kapsamında çatısı tamamen onarılırken, atık su ve temiz su kanalları değiştirilen, elektrik ve fiber kabloları yenilenen, deprem güçlendirme, beden duvarları ve tavanlardaki kalem işi çalışmalarında ise sona gelinen Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kurtulmuş İstanbul Valiliği, Fatih Belediyesi ve Kapalıçarşı kat malikleri yönetim kurulu olarak güçlü bir protokolle başlattıkları restorasyon çalışmasının sürdüğünü söyledi.


Kapalı Çarşı'yı 2022 yılında yaklaşık 40 milyon kişinin ziyaret ettiğini, 2023 hedeflerinin bunun üzerinde olduğunu söyleyen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın turizmle ilgili 60 milyon turist hedefi koyduğunu hatırlatan Kurtulmuş şöyle devam etti:


''Biz inşallah Kapalıçarşı'mızda 50 milyon ziyaretçiyi hedefliyoruz. Bunun yaklaşık yüzde 30’u tamamen yabancı turistler. Cumhuriyetimizin 100. yılı sebebiyle ziyaretçi sayılarımızda rekor seviyemizi yakalayacağımıza inanıyoruz. Kapalıçarşı’nın çatısında şu an turlar düzenleniyor. Turistler, Kapalıçarşı'nın çatısına gerçekten çıkmak istiyorlar, buranın manzarasını görmek istiyorlar. Biz bu imkanı onlara veriyoruz. Çarşımızın yararına olmak üzere burada bu ziyaretlere 15-20 dakika içinde inmek kaydıyla, yaşlılara ve bebelere müsaade edilmiyor.''

Dünyanın en büyük ve en eski çarşısı olan Kapalıçarşı’nın çatı restorasyonu, 2012 yılında James Bond filminin Skyfall serisi çekimlerinin ardından gündeme geldi. Nisan 2012’de yapılan çekimlerde, tarihi çarşının çatısına çıkarılan 3 motosiklet çatı üzerinde kullanılarak ciddi tahribata yol açtı. Görüntülerin sosyal medya sitelerinde yayılmasının ardından ciddi tepkilere neden olan çarşının restorasyonuna gerekli izinlerin alınmasının ardından Temmuz 2016’da başlandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum