• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Tarihi tekel binası 5 milyon TL yatırımla turizm merkezi oluyor

Cumhuriyet döneminin ilk yapılarından olan tarihi Tekel binasında başlayan restorasyon çalışmasıyla birlikte yapı turizme kazandırılıyor.

  • Reklam
Tarihi tekel binası 5 milyon TL yatırımla turizm merkezi oluyor
09 Ağustos 2021 - 08:57
Reklam
Reklam
Reklam
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) desteğiyle Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında Van Bedesten Çarşısı Yapımı ve Tarihi Tekel Binasının Turizme Kazandırılması Projesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylandı.

Kırk yıla aşkın süredir atıl durumda olan, restorasyon çalışmalarının ardından içinde Van'a özgü yöresel ürünlerin bulundurulacağı kültür evine dönüştürülecek olan kentin en işlek caddesi olan Cumhuriyet Caddesi üzerinde yer alan ve yıllardır sahipsiz halde kalan tarihi Tekel binası yapılan restorasyon çalışmalarıyla birlikte yerli ve yabancı turistlere kapılarını açacağı günü bekliyor.


Projenin 18 ay sonra tamamlanacağını ifade eden Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Projemizin toplam bütçesi 5 milyon TL. Bunun yüzde 50'sini bakanlığımız finanse ediyor, yüzde 50'sini de Van Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından finanse ediliyor. Proje kapsamında yerli ve yabancı turistlerin, yerel halkın gelip keyifli alışveriş yapabileceği, Van'ın kaybolmaya yüz tutmuş yöresel ürünlerinin satın alabilecekleri, üretimini görebilecekleri, Van'ın gastronomi anlamında değerli olan lezzetlerini de aileleriyle birlikte tadabilecekleri bir mekan olacak şekilde konsept tasarladık. Turizme kazandıracağımız bu projemizi 18 ay içinde tamamlayıp Van'a kazandırmış olacağız.''


YORUMLAR

  • 0 Yorum