Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

TCDD'den rekor zarar!

TCDD yönetimi tarafından kiraya verilen bin 250 adet taşınmazın kira ücretlerinde, kira sürelerinde ve kira artış oranlarında önemli usulsüzlükler yapıldığı tespit edildi.

Reklam
TCDD'den rekor zarar!
04 Ocak 2021 - 07:41
Reklam

Zararı yıldan yılan artan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) 2016 yılında 2 milyar 516 bin lira, 2018'da 3 milyar 466 milyon lira, 2019'da 2 milyar 546 milyon lira zarara uğratıldı.

Son dört yılda oluşan toplam zarar 11 milyar 177 milyon liraya ulaşırken Sayıştay raporunda, taşınmazlar hakkındaki usulsüzlüklerin neden olduğu zararlar da detaylandırıldı.


 Rapora göre, her yıl veya sözleşme bitimlerinde ihaleye çıkılması gerekirken taşınmazların 50 yılı bulan sürelerde aynı kişilere düşük bedelle verildiği belirtilirken kira artışlarında TÜFE yerine ÜFE endeksinin baz alındığı, bu nedenle kurumun her yıl milyonlarca lira zarara uğratıldığı saptandı.


Sayıştay'ın TCDD 2019 yılı raporuna yansıyan bulgulardan bazılarını paylaşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu CHP Grubu sözcüsü Atila Sertel, İstanbul Tarihi Haydarpaşa Garı'nda 15 yıllığına kiraya verilmişken 50 yıldır faaliyet gösteren, üstelik cirosuna oranla çok düşük miktarda kira alınan ünlü restoranı örnek gösterdi.


Haydarpaşa Garı'nda faaliyette olan restoranın 2019 yılının ilk 9 ayında 2,4 milyon TL (aylık 266 bin TL) hasılat elde ettiğinin anlaşılmış olmasına rağmen aynı dönem için sadece 42 bin 480 TL (aylık 4 bin 720 TL) kira bedeli alındığının tespit edildiğini belirten Sertel şunları söyledi:


''TCDD, bu tarihi yeri adeta çerez parasına vermiş ve ne kirayı yükseltmek için, ne de ihale ile başkalarına vermek için adım atmamış. Yıllarca aynı firmaya ihalesiz olarak kiralamış. Sayıştay açık açık, bin 250 adet taşınmazı çok ucuza veriyorsunuz, hukuksuz şekilde süre uzatımı yapıyorsunuz, kurumu zarara uğratıyorsunuz diyor. Biz de TCDD yönetimine sesleniyoruz; kimin malını kimlere peşkeş çekiyorsunuz? Hesabını vereceksiniz.''

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum