Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

TCMB aylık fiyat değişimleri raporunda dikkat çeken otel detayı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Aralık ayına ilişkin aylık fiyat gelişmeleri değerlendirmesini yayınladı.

  • Reklam
TCMB aylık fiyat değişimleri raporunda dikkat çeken otel detayı
04 Ocak 2022 - 09:43
Reklam
Döviz kurunda yaşanan gelişmelerin enflasyon üzerindeki etkilerine dikkat çekilen TCMB Aralık ayına ilişkin aylık fiyat gelişmeleri değerlendirmesinde tüketici fiyatlarının Aralık ayında yüzde 13,58 oranında arttığı, yıllık enflasyonun 14,77 puan yükselişle 2021 yılını yüzde 36,08 seviyesinde tamamladığı belirtildi.

Yıllık enflasyonun tüm ana gruplarda yükseldiği, enflasyondaki yükselişe en belirgin katkının temel mal ve gıda alt grubundan geldiği belirtilen açıklama bu dönemde birçok kalem üzerinde döviz kuru gelişmelerinin yansımaları hissedilirken, kur geçişkenliğinin yüksek olduğu temel mal grubunda fiyatların özellikle dayanıklı tüketim malları öncülüğünde yüksek bir oranda arttığı belitildi.


Dayanıklı tüketim malları arasında da otomobil fiyatlarındaki artışın dikkat çektiğinin belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:


''Gıda grubunda yıllık enflasyon taze meyve ve sebze kalemlerinde görece daha ılımlı seyrederken, girdi maliyetlerinin etkisiyle taze meyve ve sebze dışı kalemlerde kayda değer bir oranda yükselmiştir. Uluslararası enerji fiyatlarında bu dönemde gerileme izlenirken, döviz kuru gelişmelerinin yansımalarıyla başta akaryakıt, tüp gaz ve kömür olmak üzere yurt içi enerji fiyatlarındaki artışlar devam etmiştir.''


Otel ve lokanta grubu fiyatlarında hızlanmanın belirgin olduğuna dikkat çekilen açıklamada hizmet grubunda da yükselişlerin genele yayıldığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

''Bilhassa lokanta-otel grubu fiyatlarındaki hızlanma gıda enflasyonundaki görünümün de etkisiyle belirgin olmuştur. Türk Lirasındaki değer kaybı, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir ile tedarik zincirlerinde devam eden aksamalar neticesinde üretici fiyatları kaynaklı baskılar oldukça güçlü seyretmiştir. Bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonları ve ana eğilimleri belirgin bir yükseliş göstermiştir.''


  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum