• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Telefon dolandırıcılarının mal varlığı şaşırttı! 3 otel, 87 gayrimenkul, 41 araç

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, suç örgütü kurma ve yönetme, nitelikli dolandırıcılık ve suç gelirlerini aklama suçlarına ilişkin soruşturma kapsamında düzenlenen eş zamanlı operasyonla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı.

  • Reklam
Telefon dolandırıcılarının mal varlığı şaşırttı! 3 otel, 87 gayrimenkul, 41 araç
04 Aralık 2020 - 14:29
Reklam
İzmir'de çağrı merkezleri kurarak Avrupa ülkelerinde yaşayanları dolandırdıkları, elde ettikleri suç gelirlerini kuryeler vasıtasıyla Türkiye'ye getirip aklamaya çalıştıkları öne sürülen suç örgütü üyelerine yönelik operasyonda, örgüt üyeleri üzerine kayıtlı yarım milyar liralık mal varlığına el konuldu.

Başta Almanya olmak üzere Avrupa'nın değişik ülkelerindeki yabancı şahıslara yönelik nitelikli dolandırıcılık ve buradan elde ettikleri suç gelirlerini Türkiye'ye getirdikleri ileri sürülen örgüt mensuplarının, İzmir'de 5 farklı bölgede ofis açtıkları, zaman zaman adreslerini değiştirdikleri bu ofislere, mesaiye gider gibi gittikleri kaydedildi. 


Birçoğu Türkiyeli Alman vatandaşı olan şüphelilerin, İzmir'deki bu ofislerden telefonla aradıkları Alman vatandaşlarını, "Suça karıştınız. Polis olarak sizi güvence altına alacağız" diyerek ikna ettikleri, paralarını, bu ülkelerdeki örgüt üyeleri aracılığıyla aldıkları ve Türkiye'ye getirdikleri öğrenildi. Örgüt üyelerinin, Türkiye getirdikleri paralarla, gayrimenkul aldıkları ve şirket açtıkları belirlendi.


Soruşturma kapsamında örgüt üyelerine ait biri inşaat halinde toplam 150 milyon lira değerindeki 3 otel, lüks semtlerde değeri 200 milyon liraya yakın 87 gayrimenkul, değişik marka ve modelde değeri yaklaşık 50 milyon lira olan 41 araç bulunduğu tespit edildi.

Şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda yaklaşık 1,5 milyon euro, 200 bin dolar, 150 bin lira ile 5 kilograma yakın altın, 20-25 Rolex marka kol saati, 5 değişik çap ve ebatlarda ruhsatsız silah ele geçirilirken, toplam 500 milyon lira değerinde gayrimenkul, araç, altın, değerli saat ve nakit paraya el konuldu.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum