Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

THY'den yabancı pilotları üzecek karar!

Türk Hava Yolları (THY) bünyesinde çalışan yabancı pilotlarla ilgili kritik bir karar verdi.

Reklam
THY'den yabancı pilotları üzecek karar!
26 Aralık 2020 - 19:21
Reklam
Yabancı pilotlara sağlanan kira yardımı, blok izin, pas bilet, servis ücreti gibi ayrıcalıkların kaldırıldığını duyuran THY'de yabancı pilotların çoğunun, pandemi nedeniyle çok kısa vade de olmasa bile uzun vadede istifa etmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Karar en çok uzun süredir bunun mücadelesini veren HAVASEN Başkanı Kaptan Pilot Seçkin Koçak'ı sevindirirken konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Koçak ''83 milyon nufüsu olan, nitelikli yetişmiş insan gücü neredeyse dünyada ilk sıralarda olan bir ülkenin milli havayolunun yabancı personel çalıştırması kabul edilemezdi'' ifadelerini kullandı.


HAVASEN tarafından başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere tüm ilgili kurumlara gönderilen raporda şu tespiti yapmıştı:


''Bir yabancı pilotun yaklaşık 50 bin lira aylık aldığı düşünüldüğünde, yıllık 600 bin lira ediyor. THY’nin yabancı pilotlara özel verdiği kira yardımları ve broker masrafları ile toplam tutar yaklaşık 100 bin doları buluyor. Yani 1000 yabancı pilotun Türkiye’ye yıllık maliyeti 100 milyon dolar civarında. Son dönemde yüzlerce pilotumuz işsiz kalmış ve pandemi nedeniyle işini kaybetme riskiyle karşı karşıyayken bu sistemin düzeltilmesi kaçınılmaz.''

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum