• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

TTYD ve TÜSİAD'ın hazırladığı Turizmde Dönüşüm Senaryoları Raporu açıklandı

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği ile TÜSİAD’ın ortaklaşa hazırladığı Turizmde Dönüşüm Senaryoları Raporu İstanbul’da açıklandı.

  • Reklam
TTYD ve TÜSİAD'ın hazırladığı Turizmde Dönüşüm Senaryoları Raporu açıklandı
06 Ocak 2020 - 12:19
Reklam

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği ile TÜSİAD’ın ortaklaşa hazırladığı Turizmde Dönüşüm Senaryoları Raporu İstanbul’da açıklandı. Toplantıya, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve TÜSİAD Başkanı Simona Kaslowski da katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan TTYD Başkanı Oya Narin, Türkiye turizminin ciddi bir dönüşüme ihtiyacı olduğunu söyledi. 2015 ve 2016 yollarında yaşanan daralmayla birlikte turizm sektöründeki yapısal dönüşüm ihtiyacının daha da arttığına işaret eden Narin şu ifadeleri kullandı:

 

‘’Önümüzdeki 30 yılımız nasıl olmalı? önümüzdeki 30 yılda  sektörümüz kendi sınırları içerisinde giderse ne olur? Neler yapmalıyız? İşte burdan hareketle gelecek 30 yıla yön verecek bir raporu büyük bir heyecan ile hazırladık. Bu büyümenin arkasında, dünyada orta sınıfın genişlemesi ve refahının artması, iletişim, etkileşim ve ulaşımın hızla gelişmesi ve yaygınlaşması , bölgeler arası gelir dağılımının düzelmesi yatmaktadır. Bugünlerde siyasi eksende tartışılır bir konu olarak gözükse de, küreselleşme aslında turizmi de içine alan yeni dünya düzeninin sürükleyici gücüdür. Mobilite küreselleşmeyi, küreselleşeme mobilite eko-sistemini güçlendirmektedir. 21 Yüzyıl’ın bireyi, kendini yeni keşfetmiş, her türlü verili kimliğin üzerinde kendini konumlandırmış ve bu yapısına uygun birdeneyim ve etkileşim arayışı içine girmiştir.’’ 

 

Dijital dönüşüm olgusnun tüm iktisadi yapıyı ve iktisadi kavramları değiştirirken, turizm sektörünün de bu dönüşümden payını aldığına vurgu yapan Narin, dijital dönüşümün sağladığı mobilite olgusunun turistin beklentisini de, turizm hizmetini de, artık birey temelli bir yapıya taşıdığını kaydetti. 

TTYD ile TÜSİAD’ın hazırladığı Turizmde Dönüşüm Senaryoları Raporu’nun tanıtımı için düzenlenen toplantıda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin 2019 yılında 51 milyon turist, 34 milyar dolar turizm geliri ve kişi başı gecelik 75 dolar harcamaya ulaşacağını söyledi. 2020 hedefinin 58 milyon turist, 40 milyar dolar turizm geliri ve turist başına gecelik 78 dolar harcama olduğunu kaydeden Ersoy, 2023 hedefinin ise turist sayını 75 milyona turizm gelirini 65 milyara ve turist başına gecelik harcamayı 91 dolara çıkarmak olduğunu söyledi. Bakan Ersoy ‘’Biz bakanlık olarak önceliğin zihniyet ve vizyon değişikliği olmasını istiyoruz.’’ dedi.

 

Bakanlık olarak önceliklerinin turizm gelirinin tabana yayılması olduğunu ifade eden Bakan Ersoy, ‘’Geniş bir kesimin turizmden pay almasını sağlamamız lazım. Bir yer biri bakarsa turizm politikaları etkili ve sürdürülebilir olmaz.’’ dedi.

 

Hanutçuluk yapan acenta ve rehberlerin, diğer otelcinin müşterisini çalan otelcinin ve kişi başın gelir yerine ciroyu hesaplayan tesis sahiplerinin olduğuna dikkat çeken Ersoy, ‘’Bu açıdan kalıcı bir sonuç için zihniyet ve vizyon değişikliği gerekiyor.’’ ifadelerini kullandı.

 

2019 itibariyle TTGA’nın yasayla hayata geçtiğini, Ajansla birlikte, etkili, sürdürülebilir ve yoğun tanıtım çalışmalarına hız verdiklerini söyleyen Ersoy, ‘’Türkiye’nin bir de arz güvenliği sıkıntısı var. Bunu aşmanın yolu markalaşmadan, markalaşmanın yolu da tanıtımdan geçiyor. Markalaşmayla birlikte münferit yolcu sayımız artacak. Bizim paket tur oranlarını düşürerek münferit rezervasyonları arttırmamız gerekiyor. Bununla ilgili tanıtımın devler eliyle değil, işinde uzmanlaşmış özel sektör tarafından yapılması gerekiyor. Ajansın içinde kamu görevlisi çalışamıyor. Bizim artık zihniyet değişikliğine gitmemiz gerekiyor. Bu nedenle binde 7.5’i konuşarak bunu yapamayız. Bizim konuşmak değil harekete geçmemiz gerekiyor.’’ ifadelerini kullandı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum